Şimdi yükleniyor

Eğitim psikolojisi ders notları ve neden gereklidir

Eğitim psikolojisi ders notları ve neden gereklidir

Son Güncelleme tarihi 3 Ocak 2023 by Teknoloji Haber

Eğitim psikolojisi ders notları için genel örnek web bağlantılarını paylaşacağız. Ondan önce eğitim psikolojisi neden gereklidir bundan söz edeceğiz.

teknik destek

Eğitim psikolojisi her öğrenci veya öğretmene verilmesi gereken bir derstir. Çünkü bu dersi alan kişiler eğitim daha doğru şekilde anlar. Verilen eğitimin yaşlara ve psikolojiye göre nasıl verilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olunur. Özellikle bu ders öğretmen adaylarının öğrencilerinin anlam ve psikolojik durumları da farklılık nedeniyle onlara karşı anlayış içinde bulunması gerektiğini kazandırır.

Eğitim Psikolojisi Dersinin Öğretmenlere Faydası

Eğitim psikolojisi alan öğretmenler öğrencilerin psikolojilerine göre hareket ederek eğitimini verir. Her öğrencinin yaşına göre psikolojik düzeyleri değiştiği için bu psikolojik düzeyleri öğrenerek daha doğru eğitim düzeyini bulur ve öyle eğitim verir. Bu konuda da bize eğitim psikolojisi dersi yardımcı olur. Örneğin eğitim psikolojisi dersi alan bir öğretmen birden fazla sınıfta derse girer ve farklı yaş gruplarına der verir ve her öğrencinin psikolojik düzeyi farklı olduğu için öğreten bu düzeylere göre nasıl bir eğitim vermesini bilir ve öyle ders verir. Veya her öğrencinin anlama kapasitesi farklı olduğunun farkında olur ve öyle eğitimini yapar eğitim psikolojisi dersi sayesinde.

Özellikle öğretmen bu dersi almasının en büyük faydası öğrenci öğretmen arasındaki bağı kurmasına yardımcı olur. Hatta bu dersi alan öğretmenler genellikle sınıf içerisindeki kontrolü daha çabuk sağlar ve öğrencilerle daha iyi iletişim kurar. Veya öğrencilerinin o dersteki dikkat dağınıklığının sebebini hemen anlamasını sağlar ve hemen çözüm sağlayabilmesini sağlar. Aynı zaman da öğrencileri derste aktif hale getirerek böylece onların dersi daha iyi anlamasını sağlar

Eğitim Psikolojisi Dersinin Öğrencilere Faydası

Eğitim psikolojisi dersinin temel amacı bireyin gelişim özelliklerini ve psikolojik davranışlarının sebepleri hakkında kazanım sağlanmasıdır. Öğrencilere bu dersin verilmesi öğrencinin yapmış olduğu davranışın doğru veya yanlış olduğu konusunda yardım sağlar. Ve öğrenci öğrenme sürecinin ve anlama kapasitesinin farkına varmasını sağlar böylece neyi, nasıl, ne kadar öğrenmesi gerektiğinin farkına varır. Ve bu dere sayesinde karşılaştığı problemler karşısında nasıl bir davranış içerisinde olması gerektiğinin farkına varır. Hayatı boyunca kendindeki psikolojik ve ruhsal değişimlerin farkına vararak kendini en iyi şekilde eğitme konusunda daha bilinçli olur.

Egitim-psikolojisi-dersi-notlari-2 Eğitim psikolojisi ders notları ve neden gereklidir
Eğitim psikolojisi ders notları ve neden gereklidir

Eğitim psikolojisi dersi notları

  • acikders.ankara.edu.tr/course/view.php?id=8247
  • acikders.ankara.edu.tr/course/view.php?id=1842
  • avys.omu.edu.tr/lessons/1/1/2668-932001/310577-134655
  • anadolu.edu.tr/akademik/fakulteler/ders/60480/egitim-psikolojisi/ders-icerik

Daha fazla dersi notu için, ilgili üniversitenin web sayfasına bakmanız yeterli olacak. Aramayı şu şekilde yapabilirsiniz: site:www.site.com psikoloji ders notları

Eğitim psikolojisi dersi notları için bazı web sitesi bağlantılarını paylaştık. Bunların değişken olduğunu belirtelim ve dahası için ilgili bağlantılardaki sayfalara göz atın.

teknik destek