Elektrikli araçlar Apple’ın stratejisini değiştirmesine neden oldu

Elektrikli araçlar Apple’ın stratejisini değiştirmesine neden oldu

Lityum – iyon piller artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başladı. Elektrikli araçlar Apple’ın stratejisini değiştirdi. Fakat elektrikli otomobillerin artmasıyla beraber lityum – iyon pillerde stok sorunu yaşandığını görüyoruz. Tesla gibi elektrikli otomobil üreten firmaların çok yüksek miktarlarda pil siparişleri vermesi diğer firmaların pil bulmasını çok zor hale getiriyor. Apple, bu konuda geleceğini garanti altına almak istediği için dikkat çeken bir hamle yapma yoluna gidiyor.

teknik destek

Apple, bütün mobil ürünlerinde lityum – iyon pilleri kullanma yoluna gitmektedir. Gelen bilgilere göre firma olayı kaynağından çözme yoluna gidiyor. Lityum – iyon piller arasında en önemli bileşen olarak ise kobalt görülmektedir. 2016 yılında kobalt 10 bin ton seviyesindeyken bu ihtiyacın 2030 yuılına gelene kadar 400 bin tona çıkmasının beklenmesi herkeste olduğu gibi Apple’ın da korku duymasına sebep oluyor. Bu yüzden firma artık kobalt alacağı sırada bunu direk madencilerin kendisinden almanın planını yapıyor.

Elektrikli araçlar Apple’ın stratejisini değiştirmesine neden oldu

Apple’ın büyük madencilik şirketleriyle uzun vadeli olan kobalt anlaşması yapacağını belirtmişti. Şirket attığı bu adımla bu noktada bir ilke imza atacak gibi duruyor. Aynı zamanda bu adım şirketin tedarik zincirinde sıkı bir şekilde kontrol kurmasına da imkan tanıyacaktır. Apple, daha önceden madenlerde çalışan çocuk işçiler ile sorun yaşamıştı. Apple bu evrede yapacağı araştırmalarla süreci daha iyi bir şekilde kontrol altına almaya çalışıyor.

Aslında bu planlar sadece Apple tarafından yapılmıyor. Lityum iyon pillerin geleceğinin ne olacağı diğer teknoloji devi firmaların da endişe duymasına sebep oluyor. Geleceğini garanti altına almak isteyen BMW’nin de 10 yıllık anlaşma yapacağı bekleniyor.

müşteri hizmetleri