İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Elon Musk internet hedefi için ilk adımı attı

SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk, bütün dünyaya internet sağlama görevini üstlenecek uygularını uzaya gönderdi. Uzun vadeli şekilde üretilen projenin ilk adımları bu şekilde atılmış oldu. Yapılacak olan bu projeyle beraber internet hızının ciddi oranlarda artacağı ve internet erişiminin bulunmadığı noktalarında internetle buluşması hedefleniyor.

Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy’i uzaya fırlattı ve roketle beraber Tesla’yı da uzaya gönderdiği için adından çok fazla söz ettirdi. Sıradaki hedef ise gezegenin her noktasında internet erişiminin sağlanabilmesi. Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, bütün dünyaya internet sağlayacağı projesi için ilk adımları attı.

Hava Koşulları Nedeniyle Ertelenmişti

SpaceX, dün 17.17’de küresel internet projesi kapsamında uzaya göndereceği Starlink uydusundan ilkini uzaya fırlatma planı yapıyordu. Fakat hava koşullarının olumsuz olması nedeniyle bu fırlatma işlemi ertelenmişti. Musk şimdi dünyanın yörüngesine yerleştireceği 4 bin tane uydusuyla beraber dünyaya internet sağlayacak. SpaceX bunun için test uygularının yer aldığı Falcon9 roketini fırlattı.

SpaceX, İspanya Savunma Bakanlığı’nın finanse ettiği Paz adlı uyduyu göndereceği Falcon 9 roketiyle birlikte iki tane deneysel geniş bant uydusunu da uzaya gönderecek. Bu projenin önümüzdeki 10 yıl içerisinde hizmete girmesi beklenen uydudan internet hizmetinin öncüsü olması bekleniyor. Yapılacak olan bu projeyle beraber internet hızının ciddi oranlarda artması ve internete erişimin olmadığı yerlerde internete bağlantı sunulması bekleniyor. Özellikle internetin ücretsiz olması ve bütün dünyada online bir ağ oluşturmanın bu projeyle gerçekleştirileceği düşünülüyor.