En Sonki Plastik Kaplama Yekpareye Gövdeye Sahip MacBook Modeli Satıştan Kaldırılmış Ürünler Listesine Eklendi

2010 MacBook

Apple bugün, 13 inçlik MacBook’u (2010), en son tanıtılan plastik kaplama gövdeli MacBook’u ve 2009 yılında piyasaya sürdüğü birkaç MacBook Pro modelini, klasik ve satıştan kaldırılmış ürünler listesine ekleyerek resmi web sitesindeki listeyi güncelledi.

teknik destek

Apple ilk olarak, 2009 yılının sonlarında, siyah beyaz renk seçenekleri ile sunulan MacBook serisinin üçüncü tasarım yinelemesi olan yekpare polikarbonat MacBook’u piyasaya sunmuştu. Bu MacBook modelinin, MacBook Air’in piyasaya sürülmesinden sonra 2011’in ortalarında kullanımdan kaldırılmadan önce kısa bir süre için satışı yapıldı.

Bu MacBook modeli ve bazı MacBook Pro modelleriyle birlikte, Apple’ın Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’de “klasik” olarak kabul edilen Mac ürünleri listesine ve dünyanın geri kalanında “satıştan kaldırılmış” ürünler listesine eklendi. Eskimiş/klasikleşmiş ürünler listesine eklenen MacBook modelleri;

  • MacBook (13 inç, Mid 2010)
  • MacBook Pro (13 inç, Mid 2009)
  • MacBook Pro (15 inç, 2.53GHz, Mid 2009)
  • MacBook Pro (15 inç, Mid 2009)

Apple’ın sınıflandırma sisteminde, 5 yıldan daha uzun bir süre boyunca üretilmeyen ve 7 yıldan eski olmayan ürünlere klasik, 7 yıldan daha uzun süre önce üretimine son verilmiş ürünlere ise satıştan kaldırılmış adlandırması veriliyor.

Klasik ürünler sınıflandırması, Apple’ın artık ülke kuralları gereği daha uzun süre servis ve parça sağlamaya devam etmesini gerektiren Türkiye ve Kaliforniya haricindeki ülkelerde cihazlar için donanım hizmeti/desteği sunmadığı anlamına geliyor. Satıştan kaldırılmış sınıflandırması ise, Apple’ın herhangi bir istisna olmaksızın tüm donanım hizmetlerini o ürün listesindeki cihazlar için sonlandırdığı anlamına geliyor.

müşteri hizmetleri