İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En Yeni iOS 10 Konsepti: Kişiselleştirilebilir Kontrol Merkezi, Koyu Mod, Dosya Yöneticisi ve Daha Fazlası

MacStories ile çalışan tasarımcı Federico Vittici, iOS 10 için beklentileri karşılayan bir konsept video hazırladı. iOS 10 konsept videosunda, WWDC 2016’da ilk olarak görücüye çıkacak olan yeni iOS sürümü için görülmesi umulan detaylar üzerinde duruluyor.

Videoda özetle, kişiselleştirilebilir kontrol merkezi, koyu mod, geliştirilmiş 3D Touch kısayolları, Siri’nin üçüncü taraf uygulamalar ile çalışması için API desteği ve daha fazlası üzerinde duruluyor. Ayrıca yeniden düzenlenebilir ifadeler menüsü, kişiselleştirilebilir ve geliştirilmiş içerik desteği ile mesajlar uygulaması dikkat çekiyor.

https://youtu.be/J2VcbT4Pgdk

Hazırlanan bu iOS 10 Konsept videosunda, kullanıcıların özellikle uzun zamandır istediği dosya yöneticisinin de iCloud Drive benzeri yapıda yer alıyor olması şimdiden heyecan yaratmış durumda. iPad’ler için sunulan multitasking özelliğinin de geliştirilmiş halinin videoda yer almış olması, her şeyin daha iyi olabileceğini gösterir nitelikte.

Kullanıcıların Apple’dan iOS 10 adına beklentileri oldukça yüksek. Arayüz geliştirmelerinden öte özelliklerin geliştirilmesi ve ek birkaç kullanışlı özelliğin eklenmesi bekleniyor. Videonun Apple’ın planlarını yansıtmadığını sadece kullanıcı beklentilerini yansıttığını belirtelim.

Apple 13-17 Haziran tarihleri arasında düzenleyeceği WWDC 2016‘da, iOS 10’u ve diğer pek çok yazılım yeniliğini duyuracak. Yazılımların tanıtılmasının hemen ardından başta geliştiriciler olmak üzere, halka açık beta yazılım programı kullanıcıları için beta test süreci başlayacak. Yaklaşık üç ay boyunca sürecek olan beta test sürecinin ardından Eylül-Ekim ayında iOS 10, OS X 10.12 (MacOS), watchOS 3, tvOS 10 yeni yazılım sürümlerinin final sürümü herkese açık olarak yayınlanacak.