Eski iOS Sürümlerinde, Kullanıcı Gizliliğini Tehlikeye Sokan Güvenlik Açıklıkları Mevcut

iOS Hack

2016 yılında teknoloji alanında en büyük olaylarında birisi de Apple ve FBI arasında, kilitli bir iPhone 5c için yaşanan mücadeleydi.

teknik destek

Bu iPhone 5c, geçen sene San Bernardino’da düzenlenen bir terör eylemindeki teröriste aitti ve FBI için bu yönü ile kilit öneme sahipti. FBI, kilitli bu iPhone’un içeriğine erişmek için Apple’ın, kendilerine aygıta erişim izni vermesini istedi. Apple elinden gelen yollarla yardımcı olsa da bu FBI’ı tatmin etmemişti. Çünkü FBI’ın asıl istediği iOS’a bir arka kapı oluşturulmasıydı. Ancak Apple bunu hep reddetti ve gerilim arttı.

Her ne olursa olsun, iOS’a arka kapının açılması demek kullanıcı gizliliğinin arka plana atılması anlamına gelirdi ki bu Apple’ın şirket politikalarına aykırı bir durumdu.

Ancak internete düşen bir rapor şok etkisi yaratmış durumda ve bu raporda ilginç olan bir şeyler var. Sızdırılan bu raporda, ünlü Cellebrite firmasının, BlackBerry, Android ve eski iPhone’lar gibi pek çok farklı cihazdan milyonlarca veriyi kilitli olmalarına rağmen çıkarabildiği iddia ediliyor. Şirketin, sadece Ocak ayında, 900GB’dan fazla veriyi cihazlardan çıkarttığı ve çeşitli ülkenin güvenlik güçlerine sattığı yine bu raporda belirtiliyor.

Burada eski iPhone’lar denilirken kastedilenin tam olarak eski iOS sürümü çalıştıran ya da çalıştırmak zorunda kalan iPhone’lar olduğunu bilmekte fayda var. Zaten yapılan bu sızıntıda, güncel iOS sürümü çalıştıran cihazlara Cellebrite firmasının erişim sağlayamadığı. Firmanın geliştirdiği yöntem sadece eski iOS sürümlerinde işe yarıyor.

Özetle, her ne olursa olsun Apple’ın yayınladığı en yeni iOS sürümüne geçiş yapmak güvenliğiniz için önem taşıyor.

müşteri hizmetleri