Eski iPhone’ları Yavaşlatmasından Dolayı Apple’a 26’dan Fazla Dava Açıldı!

Apple Dava

Dünyanın dört bir yanından eski iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlatmasından dolayı veya iOS 10.2.1’den itibaren kullanıma sunulan güç yönetim özelliği konusunda müşterilerine şeffaf davranmamasından dolayı Apple’a 26’dan fazla dava açıldı.

teknik destek

Açılan davaların büyük çoğunluğunun ABD’de olduğu görülürken, ABD’yi Fransa ve İsrail gibi ülkeler takip ediyor.

Davaların pek çoğunda Apple’dan yavaşlatılan iPhone’lar için kullanıcıların gaspedilen haklarının telafi edilmesi, ücretsiz pil değişiminin sunulması, iPhone’u yavaşladığından dolayı yeni bir iPhone alan kullanıcılara geri ödeme yapılması ve iPhone’u değiştirmeden cihazın nasıl hızlandırılabileceği gibi daha şeffaf bilgilerin iOS’a eklenmesi isteniliyor.

iPhone 6s Pil

 

iOS 10.2.1’i yayınlamasından sonra açıklama yapan Apple, iOS 10.2.1 güncellemesi ile beklenmedik şekilde kapanan cihazların yüzde 75-80’indeki problem çözüldüğünü duyurmuştu. Ancak Apple, iOS 10.2.1’i piyasaya sürdüğünde güç yönetim özelliğinden hiç söz etmemişti. Bu da davacıların elini güçlendiriyor.

Primate Labs kurucusu John Poole, bazı iPhone 6 cihazlarının ve iPhone 7 cihazlarının, ani olarak iOS 10.2.1 ve iOS 11.2’den başlayarak performansının düştüğü yönünde bulgulara ulaştığı test sonuçlarını açıklayarak Apple’ın güç yönetim özelliğini resmi olarak kabul etmesini sağlamıştı. Nitekim Apple, tüm müşterilerinden özür dileyerek eski iPhone modellerini pilin kimyasından kaynaklı sorunları çözmek için yavaşlattığını doğruladı.

Şirket, indirimli pil değişim programını kullanıma sunarak hatasını telafi etmeye çalışıyor olsa da öfkeli kullanıcı sayısı bir hayli fazla. Zaten konuyla ilgili olarak dünya çapında açılan dava sayısının 26’yı aşmış olması Apple için durumun ne kadar kritik düzeye geldiğinin bir göstergesi.

müşteri hizmetleri

10 Comments

  1. Bencede acilen düzenleme yapması gerek zor bir durum gerçekten

  2. Oh olsun. iPhone 6 ve ya daha yukarı modeller diyorlar da peki iphone 5s’den neden bahsedilmiyor? Halbuki ios 11’i en berbat çalıştıran 5s. “saygılı” apple yönetimi neden bu modelle ilgili açıklama yapmıyo?

Comments are closed.