Eski iPhone’ların Yavaşlatılması Konusunda Şimdi de ABD Hükümeti Harekete Geçti!

Geçtiğimiz günlerde DGCCRF’nin planlı eskitme yapma ve müşterileri aldatma iddialarına ilişkin Fransa’yı kapsayan bir soruşturma açmasının ardından ABD hükümet yetkilileri de harekete geçti.

teknik destek

Ticaret Komitesi Başkanı Senatör John Thune’un Apple CEO’su Tim Cook’a şirketin eski iPhone’larda işlemci performansını düşürmeye nasıl karar verdiklerini sorduğu bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.

Thune’un mektubun bir kopyası The Wall Street Journal tarafından paylaşıldı. Tim Cook’a gönderilen mektupta Thune, Apple’ın işlemci performansı ile ilgili müşteri şikayetlerini nasıl takip ettiğini sorduğu görülüyor.

Mektupta Thune, Apple’ın pil sağlığı bozulan iPhone’ların performansının düşürülmesi sonrası indirimli pil değişim programının indirimli olmasını eleştiren müşterilerin sayısının bir hayli fazla olduğu ve pil değişimin ücretsiz olması gerektiğine vurgu yapılıyor.

İlk olarak iOS 10.2.1 ile kullanıma sunulan ve iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, 6s Plus, iPhone 5s ve SE’yi kapsayan güç yönetim özelliğinin son olarak iOS 11.2 ile de iPhone 7 ve 7 Plus için de kullanıma sunulduğu ortaya çıkmıştı. Kullanıcılarına bu özellikle ilgili şeffaf olmamasından dolayı eleştirilen Apple, bundan dolayı müşterilerinden özür diledi, indirimli pil programını başlattı ve gelecekte daha şeffaf davranacağını söyledi. Görülen o ki şirket her ne yaparsa yapsın eleştirilerin, davaların ve soruşturmaların önüne geçemeyecek.

Şimdiye kadar teknoloji devi Apple’a 26’dan fazla dava açıldı ve her geçen gün yeni bir davanın açıldığı görülüyor. Davalarla birlikte ülkelerin ilgili birimlerinin ve yetkililerinin de şirketi soruşturmaya başlamış olması gelecekte işin daha da ciddi hale geleceğini gösteriyor.

müşteri hizmetleri

6 Comments

  1. Bir trilyon dolarlık değere sahip olmasına az kalan bi şirket böyle bir konuda neden şeffaf davranmayıp güven kaybı yaşanmasına sebebiyet veriyor anlamış değilim. Ben de iPhone 7 kullanıyorum geekbench testlerim normal cihazımın performansından da memnunum muhtemelen henüz 4 aylık olduğu için ama ne olursa olsun kullanıcı bilgilendirilip terchine sunulmalıydı bu durum…

  2. Bu hamur daha cok su goturecek gibime geliyor. Apple bu isin icinde kolay kolay cikamaz

Comments are closed.