İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Face ID Rakipsiz!

Apple, iPhone X modelinde parmak izi sensörü yerine Face ID teknolojisini kullandı. Düşük ücretli akıllı telefonları üreten firmaların Face ID benzeri bir teknolojiyi kullanmalarının mümkün olmadığını ve bu yüzden ekrana entegre edilmiş parmak izi sensörülerini kullanmaya çalıştıkları söyleniyor.

Digitimes tarafından yapılan açıklamada, ekrana entegre edilmiş parmak izi sensörlerinin global sevkiyatlarının bu sene 42 milyon ünite olması bekleniyor. Bu sayılar önümüzdeki yıl iki katına çıkacak. Sensörler hem ultrasonik hem de optik olarak iki farklı kategoriye ayrılıyor. Optik sensörler daha çok kullanılsa da, Koreli üreticiler ultrasonik sensörler kullanmayı tercih ediyor.

Paylaşılanlara göre önümüzdeki sene bu özellik orta ve üst segment modeller için standart haline gelecek. Bu gelişmelerle beraber sevkiyatların 100 milyonu geçeceği söyleniyor. Ekrana entegre edilmiş parmak izi sensörünün yaygınlaşmasıyla OLED ekranların kullanımı da artacak. Bu parmak izi sensörleri OLED ekranlar olmadan çalışmıyor.

Face ID Rakipsiz!

Bu yeni sistemin popülerliğine rağmen Apple, Face ID teknolojisini uzunca bir süre kullanacak ve kendisine özel kalacak. Ekrana entegre edilmiş parmak izi sensörleri ucuz olsa da Face ID kadar güvenlik sunamıyorlar.

Bunun dışında derinlik algılama sensörleri konusunda Apple ile rekabete tutuşmak gerekiyor. Diğer firmalar için bunu yapmak çok zor ve riske girmeye çekiniyorlar.