Şimdi yükleniyor

Face ID’yi Aldatmak Mümkün mü? İşte Cevabı!

Face ID Teknolojisi

Face ID’yi Aldatmak Mümkün mü? İşte Cevabı!

Son Güncelleme tarihi 1 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

iPhone X’in sahip olduğu Face ID teknolojisi, telefonunuza dikkatli bir şekilde bakıp bakmadığınızı algılayabilme yeteneğine sahip. Bu da sizin bilginiz olmadan yüzünüzün kullanılarak (örneğin uyurken) iPhone’un kilidinin açılmasının önüne geçiyor. Face ID’nin bu özelliği “Dikkat Gerektiren Özellikler” olarak adlandırılıyor ve gerçekten iPhone’unuzun kilidinin açmak isteyip istemediğinizin kontrolü yapılıyor.

teknik destek

[irp posts=”24411″ name=”Apple iPhone X’in Face ID’sini Tek Yumurta İkizleri Test Etti!”]

Gizmodo’nun editörleri, uyurmuş gibi yaparak iPhone X’in kilidini açmayı başardı. Normal şartlarda bu durum yalnızca ayarlardan Dikkat Gerektiren Özellikler’in kapatıldığında mümkündür ancak Gizmodo editörleri bu özellik aktif olmasına rağmen bunu başardılar.

Dikkat Gerektiren Özellikler, gözlerinizin açık olduğundan ve telefona baktığınızdan emin olarak telefonun kilidini açmak üzere tasarlanmıştır. Bu özelliği Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Dikkat Gerektiren Özellikler menüsünden kontrol edebilirsiniz.

Face ID’nin “Dikkat Gerektiren Özellikler”i etkin olmasına rağmen nasıl aldatıldığı için ise iki farklı teori söz konusu. İlki, Face ID’ye yüz tanımlaması yaparken oldukça sınırlı formatlarda tanımlamanın yapılmış olması ve bu tanımlama sırasında kapüşonun yüzün bir kısmını kapatması yönünde.

İkinci teori ise yüzdeki makyaj. Editörün yüzündeki titanyum dioksit özlü makyaj malzemesinin kullanıldığı, bu makyaj malzemesinin kızılötesi ışığı yansıttığı ve bundan dolayı gerçek bir tanıma işleminin Face ID tarafından gerçekleştirilemediği öngörülüyor. Titanyum dioksit, birçok güneş kreminde yer alan dikkat çekici bir madde olup, tümüyle kızılötesi ışığı yansıtmak için kullanılmaktadır.

Face ID’nin bu testte aldatılmasında öne çıkan teori tam olarak ikinci teori gibi duruyor. Çünkü editör normal koşullarda pek çok kez Face ID’nin onu tanımaması sorunuyla karşılaştı. Elbetteki bu sorunun meydana gelmesinin altında UV koruyucu katmanlı güneş gözlüğü takması da yer alıyor. Apple, Face ID’nin tüm gözlük/güneş gözlükleri ile olmasa da büyük bir çoğunluğu ile çalıştığını açıklamıştı.

Şu ana kadar pek çok YouTuber ve platform tarafından Face ID’yi aldatma üzerine birçok yöntem deneniyor ve Apple’ın tüm bu yöntemleri ele alarak Face ID’yi geliştirdiğini düşünmek gerçekten “inanılmaz” olurdu ancak böyle bir şey mümkün değil. Bu nedenle, kimi yöntemlerle Face ID’nin aldatıldığı zamanla görülmeye başlanacaktır. Bu gibi durumlar Apple tarafından titizlikle takip ediliyor ve Face ID’nin gelecekte daha güvenli olabilmesi için tüm bunlar dikkate alınarak geliştirme yapılıyor.

Touch ID teknolojisinin ilk çıktığı zamanlarda da benzer sorunlar oluşmuş ancak zamanla parmak izi tanıma teknolojisi daha kusursuz hale getirilmişti. Muhtemelen Face ID için de benzer bir durum söz konusu olacak ve her geçen gün daha da güvenli hale gelecek.

Face ID’nin aldatılma testin tamamını aşağıdaki videodan görebilirsiniz;

teknik destek