İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den Apple’a Destek: Biz Şifrelemeye İnanıyoruz

Apple cihazlarında sunduğu gelişmiş şifreleme ile sağladığı yüksek güvenlik sebebi ile bir süredir FBI‘ın bir soruşturma kapsamında şifresinin kırılması için talepte bulunduğu kanıt olarak elde bulunan iPhone 5c için mücadele halinde ve durum her geçen gün daha da büyüyor.

Ama Apple bu konuda yalnız değil. Olayın başından bu yana dünyanın büyük şirketlerinden ve CEO’larından tam destek gelmiş durumda. Apple CEO’su Tim Cook birden çok kez ön plana çıkarak şifreleme ve kullanıcı gizliliğini savunmuş ve bu savunmasına Google‘ın CEO’su Sundar Pichai, WhatsApp‘ın kurucularından ve Twitter‘ın CEO’su Jack Dorsey gibi isimlerden bu çıkışları destek almış durumda.

Re / Code tarafından paylaşılan bir haberde, Facebook‘un CEO’su Mark Zuckerberg‘in şifrelemeye olan inancından söz ediliyor ve Apple’a destek olduğu ve Apple’ın konumunu sempatik bulduğu belirtiliyor.

Ayrıca Zuckerberg kamu bilincinde olduklarını, kendi konumlarında baktıklarında Facebook’ta terör ve terör destekçisi hiçbir içeriğin barınmaması için mücadele ettiklerini de belirtiyor. Her zaman yüksek sorumluluk içerisinde olduklarını da sözlerine ekleyen Zuckerberg, Apple’ın destekçisi olduğunu ısrarla vurguluyor.

Aslında bu desteklerin hepsi şirketlerin geleceği adına yapılıyor. Çünkü bugün FBI’a Apple’dan alacağı izinle bir “arka kapı” girişi elde ederse yarın bir gün diğer şirketlerden de böyle bir talepte bulunması söz konusu ve bu tümüyle gizliliğin ayaklar altına alınması anlamına geliyor. Yani hedefte Apple değil başka bir şirkette olsaydı değişen bir şey olmayacaktı ve tüm şirketler hedefte hangi şirket olursa olsun destekleyecekti.