Şimdi yükleniyor

Facebook Güvenlik Adına İkinci Adıma Geçti

mark

Facebook Güvenlik Adına İkinci Adıma Geçti

Son Güncelleme tarihi 9 Ağustos 2022 by Teknoloji Haber

Facebook Güvenlik Adına İkinci Adıma Geçti

teknik destek

Bu dönem, Facebook hakkında çokça haber duymuştuk. Mark Zuckerberg’in kullanıcıların bilgilerini sattığına dair ön plana çıkan söyleşiler nedeniyle, neredeyse her gün yargılanma ve mahkeme konuları açılıyordu. Özellikle bu güvenlik açıklarının son dönemlerde iyice artmasından sonra, Facebook artık kullanıcılarının bilgilerini daha iyi koruyabilmek adına ikinci plana geçmiş bulunuyor.

Uygulamalar İnceleniyor

Facebook üzerinden oynadığımız oyun uygulamaları, diğer uygulamalar ve güvenlik izni isteyen tüm uygulamalar neredeyse askıya alındı. Uygulamaya giriş esnasında kullanıcılardan özel bilgileri isteyen uygulamalar inceleniyor ve Facebook son zamanlarda bu konuda oldukça hassas davranıyor. İlerleyen günlerde, askıda olan uygulamalar incelenecek ve kurallara uymayan uygulamalar kaldırılacak.

mark1-1 Facebook Güvenlik Adına İkinci Adıma Geçti

App Store Aynı Sistemi Uyguluyor

Bu tip güvenlik açıkları meydana gelmeye başladıktan sonra, artık App Store da, güvenlik önlemlerini arttırmış durumda. Facebook konusunda etkilenen ve kullanıcılarının güvenliğini ön planda tutmaya hazırlanan Apple, kişisel bilgileri isteyen tüm uygulamaları şuan için askıya almış durumda. Gizlilik kurallarına uymayan uygulamaların ise koşulsuz şartsız App Store bünyesinde kaldırılması, Apple bünyesindeki sözleşmede yazılı durumda.

Yasal İşlemler Başlayacak

Facebook’un askıya aldığı uygulamalara ilk önce uyarı verilecek ve gizlilik problemi çözülemezse uygulamalar tamamen kaldırılacak. Eğer Facebook’a yeni gelen uygulamalar olursa ve bu uygulamalar yine vatandaşın kişisel bilgilerini isterse, direk uygulama yapımcısı hakkında yasal işlemler başlatılacak.

Güvenlik konusunda bir hayli sıkıntı çeken Facebook’un, ilerleyen zamanlardaki çalışmalarını da merakla bekliyor olacağız.

teknik destek