İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Facebook internetteki gücünü kaybediyor

 Kullanıcı Sayısının Azalması

Facebook son kazanç toplantısında, mevcut olduğu en büyük iki piyasa olan ABD ve Kanada’da kurulduğu günden bu yana ilk kez günlük aktif kullanıcı sayısının azaldığını açıklandı. Sayı yalnızca 185 milyondan 184 milyona düşmüştü, fakat 14 yıllık platformda ilk kez düşüş yaşanması, Mark için işlerin iyi gitmediğinin bir göstergesi.

teknik destek

Kullanım Süresinin Azalması

Facebook yalnızca kullanıcı kaybetmiyor, ayrıca mevcut kullanıcılar da platformda daha az vakit harcamaya başladılar. Facebook, son gerçekleştirdiği açıklamada site içi trafiğin günlük 50 milyon saat azaldığını açıklamıştı. Gelirlerini aktif kullanıcılardan elde ettiğini düşünürsek bu şirket çok önemli bir kayıp.

Reklamverenlerin Sosyal Medyadan Çekilmesi

Sosyal medya artık kontrolden çıkmış durumda. Hal böyle olunca da reklamverenler sosyal medyadan geri çekilmeye başladı. Geçtiğimiz hafta Unilever Pazarlama Kurulu Başkanı Keith Weed, sosyal medyadaki tüketici güveninin azaldığını söyleyerek Facebook’tan ve Google’dan da çekilmeyi düşündüklerini açıklamıştı. Bu durum Facebook’un ciddi gelir kayıpları yaşamasına neden olacak.

Eski Facebook Yöneticilerinin Açıklamaları

Şirketten ayrılmış olan eski Facebook yöneticilerinin sosyal medya devi aleyhine yaptığı açıklamalar, Facebook’un ticari itibarını bir miktar zedelemiş olabilir. Örnek olarak Kullanıcı Büyümesi Eski Başkan Yardımcısı Chamath Palihapitaya, Aralık ayında yaptığı bir açıklamayla Facebook’un toplumun sosyal dokusunu bozduğunu söylemişti. Bu ve benzeri açıklamalar da Facebook’un güç kaybetmesine neden oluyor.

müşteri hizmetleri