FBI Başka Bir iPhone’un Kilidini Kırmak için Kolları Sıvadı!

Apple-ve-FBI

2016 yılı Apple ve FBI arasında iPhone şifrelemesi üzerine uzunca bir süre tartışmaların yaşandığı bir yol oldu. Hızlı bir hatırlatma yapmak adına, FBI’ın 2015 yılında San Bernardino, Kaliforniya’da meydana gelen terör saldırısında, teröriste ait iPhone’u kanıt olarak ele geçirmesi olayları başlatmıştı. Teröriste ait iPhone 5c’nin kilidini kırmak için Apple ile temas kuran ve istediğini elde edemeyen FBI oldukça eksantrik yollara girişmişti ki yine de Apple’dan beklediğini bulamamıştı.

teknik destek

Her seferinde, her koşulda kullanıcı güvenliği ve gizliliği esası üzerinde duran Apple, FBI’a hiçbir koşul altında yardımcı olmamıştı. Devreye Barack Obama girdiyse de istenilen elde edilemedi. Ta ki FBI’ın olayı başka şekilde çözmesi ile konu noktalanmıştı.

FBI ile Apple arasındaki gerilimin Apple’ın tutumu değişmediği sürece devam edeceği aşikar. Son meydana gelen bir terör saldırısında da ele geçirilen kanıt niteliğindeki iPhone’la da bu gerilimini yeniden tırmanması bekleniyor. Şu anda FBI ele geçirilen iPhone’un verilerini çözmek için hukuki süreci bekliyor.

Bu sürecin ardından FBI’ın iPhone’un parolasını kırmak için büyük meblağlar ödeyerek çözüm bulması söz konusu. Çünkü Apple’ın yine bu konuda yardım sağlamayacağı aşikar. Ancak şimdiden söylemekte fayda var, önümüzdeki günlerde bu konu sık sık önümüze çıkabilir 🙂

müşteri hizmetleri