FBI, Ölü Kişilerin Parmak İzleriyle iPhone Kilitlerini Açmış

iphone

Forbes’te paylaşılan bir habere göre, ABD’deki polisler, akıllı telefon kilitlerini açmak için ölü kişilerin parmak izlerini kullanıyormuş. İşte detaylar…

teknik destek <

İsimsiz bir kaynaktan gelen raporlara göre, telefonların kilidini açmak için ölü kişilerin parmak izlerinin son zamanlarda çok fazla kullanıldığı belirtiliyor.

Forbes sunduğu rapordaki bir örnekte FBI, yüksek miktarda uyuşturucu alarak hayatını kaybeden bir kişinin, uyuşturucu maddeyi nereden temin ettiğini bulmak için parmak izini kullanarak telefon kilidini açmış durumda.

Rapora göre FBI, bu işi en fazla iPhone model telefonlarda kullandığı görülüyor. Apple ile FBI arasında geçtiğimiz dönemlerde bir tartışma meydana gelmişti. FBI, 2016 yılında San Bernardino’da saldırı planlayarak 14 kişiyi öldüren Rizwan Farook’un iPhone’una erişebilmek için özel bir yazılım geliştirmesini Apple’dan istemişti.

FBI’ın isteğini reddeden Apple, kullanıcıların telefonuna erişimde güvenlik adına almış olduğu şifreyi kapatmanın ‘tehlikeli bir durum oluşturacağını’ savunmuştu. Apple CEO’su Tim Cook, FBI’ın iyi niyetli olduğunu belirtmiş ancak iPhone’larda kapıları açık bırakmanın tehlikeli olduğunu dile getirmişti.

müşteri hizmetleri

3 Comments

Comments are closed.