FBI, Son 11 Aydır Akıllı Telefonlardaki Şifrelenmiş Verileri Çözmekte Zorlanıyor!

Apple-ve-FBI

Associated Press’in haberine göre, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), son 11 aydır verilerine erişmek için çalışma yaptığı 6.900 mobil cihazdan hiçbir veri alamadı. FBI Direktörü Christopher Wray, bu durumu Pazar günkü Uluslararası Polis Şefleri Birliği için düzenlenen bir konferansta paylaştı.

teknik destek

Wray, mevcut mali yılın ilk 11 ayında erişilemeyen 6.900 cihazın FBI’nın verilerine erişmeye çalıştığı toplam cihaz sayısının yarısından fazlasını oluşturduğunu söyledi. Wray, cihazlara girmek için FBI’nın yetersiz kalmasını “büyük bir sorun” olarak nitelendirdi.

Wray, “Bu büyük, büyük bir sorundur.” dedi ve “Uyuşturucu, insan kaçakçılığı, terörle mücadele, çeteler, örgütlü suçlar, çocuk istismarı gibi tüm kararları etkilemektedir.” diyerek sorunun büyüklüğüne vurgu yaptı.

Wray, FBI’nın erişemediği 6.900 cihazın kaçının Apple’ın iOS işletim sisteminin bir sürümünü çalıştıran iPhone veya iPad olduğunu açıklamadı ancak iOS aygıtların sahip olduğu güçlü şifreleme geçen yıl Apple ve FBI arasında büyük bir gerginliğine neden olmuştu.

Aralık 2015’te San Bernardino’da meydana gelen bir terör saldırısında, teröristlerden birisine ait olan iPhone 5c’ye erişim sağlamak için Apple’dan yardım isteyen FBI, Apple’dan olumsuz cevap almıştı. Bunun üzerine FBI, Apple’ı iOS’un şifreli özelliklerini devre dışı bırakacak ve şifrelerin elektronik olarak erişilebilir olmasını sağlayan bir sürüm oluşturması için mahkemeye verdi.

Apple, FBI’ın talebinin akıllı telefonların şifrelemesinin geleceği için ciddi etkileri olan “tehlikeli emsal bir karar” olarak görülebileceğini iddia ederek mahkeme kararına karşı koydu ve büyük bir mücadele içerisine girdi. Sonuç olarak Apple, FBI’ın talebini karşılamayı kabul etmedi ve FBI, İsrail firması Cellebrite ile iPhone 5c’nin parolasını kırmak üzere anlaştı.

Olaydan sonra, yeni şifreleme mevzuatı için ABD’de bir adım atıldı ancak teknoloji şirketleri tarafından “saçma” ve “teknik açıdan yetersiz” olarak nitelendirililen bu mevzuat tam anlamı ile uygulamaya konulamadı.

FBI ile olan mücadelesinin ardından Apple, ciddi bir çıkış yaparak “cihazlarının şifrelerinin çözülmesini hiçbir zaman sağlamayacaklarını” ve “gelecekte daha güçlü şifreleme yöntemlerini kullanacaklarını” açıkladı.

Apple, yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve dünyanın dört bir yanındaki insanların verilerinin korunması, güvenliğin ve gizliliğinin sağlanmasının önünde birisi ya da birilerinin özel erişim haklarına sahip olmasının kabul edilemez olarak gördüklerini belirtti.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. Neden mi apple herşey ortada. Anlamayanlar samsung ve benzeri telefonlarını alıp android işletim sistemlerini güle güle kullansınlar 🙂

Comments are closed.