İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FBI, Teksas’ta Yaşanan Terör Eylemi Sonrası Apple’ın Kapısını Çalmadı!

5 Kasım’daki Teksas’taki bir Kilise’de meydana gelen ve pek çok kişinin öldüğü olayda FBI ve diğer kolluk kuvvetlerinin teröriste ait iPhone’un kilidinin açılması için Apple’dan yardım talep etmediği ortaya çıktı.

Reuters’le konuşan bir kaynağa göre, FBI teröristin iPhone’unun bulunmasının üstünden yaklaşık 48 saat geçtikten sonra Apple ile herhangi bir bağlantı kurmadı ve söz konusu iPhone’un kilidinin açılması için kolay olan yöntemi de kullanmayı tercih etmedi.

Teröriste ait iPhone’un Touch ID özelliği etkinleştirilmişse cihazın kilidini açmak için teröristin parmağı kullanılabilirdi ancak bu kilit açma yönteminin kullanılabilmesi için 48 saatin geçmemesi gerekiyordu. Çünkü bir iPhone’un Touch ID özelliği 48 geçtikten sonra veya iPhone kapatılıp açıldıktan sonra devre dışı kalıyor ve parolanın girilmesi isteniyor. FBI, isteyerek veya istemeyerek teröristin parmağını kullanarak iPhone’un Touch ID’si ile kilidini açmayı atlamış oldu.

FBI’nın San Antonio saha bürosunun başında bulunan Christopher Combs, Salı günü yaptığı açıklamada, teröristin akıllı telefonunun yetkili makamların kilidini açamadığı için Virginia’daki FBI suç laboratuvarına transfer ettiklerini söyledi.

Şu anda teröristin akıllı telefonu hakkında çok az şey biliniyor. Kaynaklar Washington Post’a bunun bir iPhone olduğunu doğruladılar ancak hangi model iPhone ve hangi iOS sürümünün çalıştırdığı bilinmiyor. Ayrıca, teröriste ait iPhone’un Touch ID’sinin gerçekten aktif olup olmadığı da bilinmiyor.

Apple, San Bernardino’da yaşanan bir başka terör eyleminde yetkililere iPhone’un kilidini açma konusunda yardımcı olmamışlardı ancak şirket mahkeme kararıyla zorlanması durumunda iCloud verilerini paylaşmak zorunda. Apple’ın bu terör eylemi ile ilgili iCloud verileri için bilgi talebinde bulunan bir mahkeme kararı alıp almadığı bilinmiyor.

Son olarak Apple, Teksas’ta meydana gelen terör eyleminden sonra teröriste ait iPhone ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamanın tamamı;

Geçtiğimiz Pazar günü Teksas’da yaşanan şiddet eylemi karşısında şaşkına döndük ve çok üzüldük. Sevdiklerini kaybeden aileler ve toplum için yas tutuyoruz.

Ekibimiz, dedektiflerin bir cep telefonuna erişmeye çalıştıklarını Salı günü yapılan basın toplantısından öğrendikten hemen sonra FBI’a ulaştılar. Yardım teklif ettik ve bize gönderecekleri herhangi bir hukuki talebe karşı hızlıca yanıt vereceğimiz bilgisini kendilerine ilettik.

Her gün kolluk kuvvetleri ile işbirliği yapıyor, binlerce aracıya eğitim veriyoruz. Böylece onların cihazlarımızı anlamasını ve Apple’dan nasıl bilgi talep edebileceklerini öğrenmesini sağlıyoruz.