İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FBI’dan Apple’a Karşı Yeni Bir Davada iPhone ve iPod Parolasını Kırmak için Hamle

FBI ile Apple arasındaki sular durulmuyor. En son bir terör olayında ele geçirilen iPhone 5c için Apple’dan yardım isteyen ve istediğini bulamayan FBI, kendi başına iPhone’un parolasını kırmayı başardığını belirterek davadan çekilmiş.

teknik destek

Uzmanlara göre FBI’ın bulduğu parola kırma yöntemi sadece mevcut iPhone 5c için üretilmiş bir yöntemdi ancak FBI Kansas’da bir savcıya birisini öldürmekle suçlanan iki gence ait iPhone ve iPod’un parolasını kırmak için savcıya yardım edecekleri ortaya çıktı.

Savcının FBI’dan yardım talep ettiği ve FBI’ın bu talebi geri çevirmediği belirtiliyor. Cinayetle suçlanan iki gence ait iPhone ve iPad’de bazı deliller olduğuna inanan davanın savcısı, bu yönden FBI’ın yardım talebini geri çevirmemesini çok yerinde bir karar olarak görüyor.

Eğer ki FBI davada delil olarak görülen iPhone ve iPad’in parolasını kırmayı başarırsa bu Apple adına hiçte hoş olmayacak gibi duruyor. Daha önce bir iPhone’un parolasını kıran güvenlik biriminin yeni iPhone ve iPod’un parolasının kırmasının cihazların bir güvenlik açığına veya farklı bir yöntemle rahatça verilere erişimin önünü açabildiği anlamına geliyor denilebilir. Bu sebeple Apple’ın gelecek nesil iOS sürümleri ile güvenlik konusunda daha istikrarlı adımlar atılması da söz konusu olabilir.

teknik destek