İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FBI’nın iPhone 5c’nin Parolasını Kırma Yöntemi Diğer iPhone’larda İşe Yarıyor mu?

FBI direktörü James Comey, CNN’e verdiği röportajda terör olayında ele geçirilen iPhone 5c’nin parolasını kırmaları konusunda bazı detaylar paylaştı. iPhone 5c’nin parolasının kırılması ile akıllara diğer iPhone’larında parolasının kırılabileceği konusu geldi ancak direktör bunu reddederek iPhone 5s ve daha yeni iPhone modellerinde yöntemlerinin kullanılamaz olduğunu belirtti.

teknik destek

FBI’ın kullandığı araç iPhone 5c ve daha önceki iPhone modellerin kullanılabiliyor. iPhone 5s ve A7 çip ve üstü çiplerde işe yaramıyor. Apple’ın eski iPhone’larındaki gömülü güvenli Enclave gibi donanım özelliklerinden yoksun olmasına dayanan güvenlik açığından faydalanan FBI, yöntemin oldukça spesifik ve kısmi cihazlarda uygulanabilir olduğunu özellikle belirtiyor.

FBI ve diğer güvenlik birimlerinin isteklerine net bir cevap vermeyen ve taleplerini hiçbir zaman karşılamayı kabul etmeyen Apple’dan iOS’un ve iPhone’ların güvenliğini daha üst düzeye çıkartmak için planları olduğu belirtiliyor. Bu cihazlara güvenlik açığından faydalanarak erişim sağlamanın daha zor olacağı anlamına geliyor.

müşteri hizmetleri