İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransa’dan Apple’a Rekor Vergi Cezası!

Fransız vergi makamları Apple’a tam tamına 400 milyon euro yani yaklaşık 422 milyon dolar gibi bir pazar cezası çıkarttı. Cezanın sebebi ise firmanın vergide aslan payını İrlanda’ya bırakıyor olması. Yani genel olarak Apple’ın karmaşık ve tartışmalı vergi düzeni cezanın asıl nedeni diyebiliriz.

teknik destek

Fransız gazetesi Le Monde’ye göre, Apple Fransa’da vergi ödeme konusunda titiz çalışmıyor. Mesela şirketin en son Fransa’da 69 milyon euro gelir elde ettiği ve bu gelirin çok küçük oranını Fransa’ya bıraktığı bildiriliyor. Çünkü vergide aslan payı İrlanda’nın.

Bir Fransız yetkili Apple’ın 2011 yılından buyana ki tüm vergi ödemelerinin kontrol edildiğini, denetlemelerin şu anda 2013-2015 yılları üzerine yoğunlaştığını aktarıyor. İlginçtir ki Apple durumdan habersiz olduklarını aktarıyor. Bu konu topu Fransız vergi makamlarına atıyor. Hatta tuhaftır ki bir kaynağa göre Apple yöneticileri olayı basından öğrenmişler.

Apple son günlerde Avrupa ülkeleri tarafından büyük bir ceza faturası ile karşılaşan tek firma değil. Daha önce Google, Facebook ve Amazın gibi pek çok teknoloji devi vergi zılgıtını yemişti.

Fransız hükümeti son birkaç yıldır tartışmalara neden olan Avrupa Birliği vergi uygulamasının merkezine Apple’ı koymuş durumdaydı. Apple’ın vergi yönetiminin de doğrudan İrlanda üzerinde gerçekleştiriliyor olması durumu daha karmaşık hale getiriyor. Ülkeler buna karşı duruyorlar çünkü işin asıl kaymağını İrlanda yiyor.

Zaten Ağustos ayında Avrupa Komisyonu Apple’a İrlanda’da yapılan 14.5 milyar dolarlık yatırım üzerine büyük bir ceza kesmişti. İrlanda Maliye Bakanı Dublin’de bu cezaya karşın büyük tepki göstererek hatta cezayı engellemek için Avrupa ceza mahkemelerine itiraz edeceklerini açıklamıştı.

Cupertino merkezli şirketin aslında bu noktadaki en büyük sorunu ABD’nin vergi uygulamaları. ABD’de %40 gibi bir vergi söz konusu ve bu da devleri korkutuyor. Ancak son dönemlerde özellikle de Trump’la birlikte bu oranın değişmesi, oldukça makul seviyelere düşürülmesi gündemde.

teknik destek