Şimdi yükleniyor

Freedos nedir? Laptop aldım Windows yok

Freedos nedir? Laptop aldım Windows yok

Son Güncelleme tarihi 13 Temmuz 2021 by Teknoloji Haber

Freedos, “Genel açık lisans” şeklinde kullanıma sunulan bir disk sistemidir. Yani Dos tabanlı dediğimiz sistemdir. Temel sistemi işlevini sağlayan açık kaynak dediğimiz sistemlerden biri. Windows lisanslı kurulumu olmayan bilgisayarlarda bu şekilde gönderim yapılmakta. Yani bilgisayarda Windows kurulu değil neden yok gibi soruların cevabı olarak bu yazıyı hazırladık.

teknik destek

Satış yapan yerlerin burada demek istediği içerisinde normal kullanımlar için yer alan Linux veya Windows işletim sisteminin yer almadığıdır.

Satışa çıkarılan şirketlerin biraz uygun fiyata vermelerinin sebebi içerisinde lisanslı bir işletim sisteminin olmaması. Yani kendilerine lisans ücreti maliyeti çıkmıyor.

Freedos bilgisayar alınmalı mı?

Windows 10 ve yakında çıkacak Windows 11 kullanmak isteyenlerin ayrıyeten lisans satın almaları gerekiyor. Burada devreye dijital lisans giriyor. Tek kullanımlık bir lisans ve uygun fiyatlarla satılıyor.

Orjinal yani lisanslı sistem kullanmak isteyenlerin arada gözle görülür bir fiyat farklı varsa Freedos tercih etmelerini öneriyoruz. Sonradan dijital değimiz lisansı alarak daha uygun fiyata getirmiş olacaklar.

Bazıları Freedos nasıl kullanılır şeklinde sorabiliyor. Normal kullanıcıların bu şekilde bir sistemi kullanamayacağını belirtelim. Ücretsiz sistem kullanmak isteyenler Pardus kurabilirler.

Freedos sürücü yüklemesi mümkün mü? Evet. Lakin gerekli olan driverler ve yükseltmeleri sağlamadığı durumlar olabiliyor. Bunun için bu alandaki kaynak toplulukları alanına bakmanız gerekiyor.

Freedos bilgisayara Windows nasıl kurulur?

Bunun için cd veya flash bellek kullanılabilir. iSO formatı olarak sistem indirilir ve iki aracı kurulumdan birine dönüştürülür.

PC açılışında cd veya disk takılı ise tahmini otomatik kurulum seçenekleri ekrana gelecek. Gerekli onaylardan sonra işlem yapmaya başlayacak.

Kurulum yapamıyorum diyenlerin bios ekranından açılış seçeneğini usb / cd olarak güncellemesi gerekiyor. Artık hangi yöntemle kurulum yapılacaksa bu seçilecek.

Sürücü için cd gönderilmemişse sürücü indirmeleri resmi sitesi üzerinde yazılım alanı sekmesinden yapılabilir. Markaya göre değişken bölümlerde yer alabilir. Ek olarak sürücü bulma programlarından yararlanılabilir.

Freedos-nedir-2 Freedos nedir? Laptop aldım Windows yok
Freedos nedir? Laptop aldım Windows yok
teknik destek