Şimdi yükleniyor

Gelecek Nesil iPhone’lar 4K Grafik Desteğine Sahip Olabilirler

iPhone GPU

Gelecek Nesil iPhone’lar 4K Grafik Desteğine Sahip Olabilirler

Imagination Technologies bugün gelecekteki iPhone’lara fayda sağlayabilecek, grafik performansında ve güç veriminde önemli gelişmeler sağlayacak olan yeni nesil GPU mimarisi PowerVR Furian’ı duyurdu.

PowerVR Furian mimarisi, performans konusunda Series7XT Plus GPU’ya kıyasla, %70-90 oranında bir iyileştirme, %35 daha iyi gölgelendirme performansı ve %80 daha iyi doldurma oranı sunuyor.

teknik destek

Daha düşük güç tüketimi ile PowerVR Furian mimarisine sahip bir iPhone, grafik yoğunluklu işlemlerde daha uzun pil ömrüne sahip olabilir.

Imagination Technologies, MacRumors’a yaptığı açıklamada, PowerVR Furian mimarisinin gelecekteki iPhone modellerinin yüksek çözünürlüklü oyunları ve güçlendirilmiş veya sanal gerçeklik ve makine öğrenimi gibi diğer yoğun grafik görevlerinin destekleme temelini attıklarını ve 4K grafiği desteklediklerini doğruladı.

Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ında Series 7XT Plus’ın özel tasarlanmış bir versiyonuna sahipler ve önceki birçok iPhone modelinde de PowerVR Rogue mimarisi vardı. Dolayısıyla PowerVR Furian mimarisinin gelecekteki iPhone modellerinde veya en azından bazılarında kullanabileceğini varsaymak mantıklıdır.

Imagination Technologies, Series 8XT gibi PowerVR Furian tabanlı ilk GPU’ların 2017 yılının ortasında duyurulacağını ancak mimarinin bu sene aslen “iPhone 8” olarak adlandırılan premium iPhone modeli için beklediğini belirtti. Imagination, Furian tabanlı mobil cihazların en erken 2018 sonuna kadar gelebileceğini de belirtti.

Apple, 2008’den beri Imagination Technologies’de lisans sahibi ve paydaş konumunda. İki şirket, yıllar boyunca yakın işbirliği içinde çalıştılar. Apple, İngiltere merkezli çip tasarımcısı için kilit bir yatırımcı konumunda ve şirketin 2009 yılında %10’lık hissesini Apple satın almıştı.

Geçen yıl Apple’ın Imagination Technologies’i satın alacağı yönünde söylentiler ortaya atılmıştı ama bu Apple tarafından yalanlanmıştı.

teknik destek