İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelecek Nesil iPhone’ların Pillerinde Şeker Kullanılabilir

MIT’den bazı bilim adamları her şeyi tamamen ortadan kaldıracak yolları her zaman araştırıyorlar ve son araştırmaları kesinlikle dikkat çekici. Gelecek nesil cihazlarda daha iyi pil ömrü sunmak için “old school” piller üzerinde çalışma yapılıyor. Teoriye göre pillerin daha verimli olması için şeker kullanılabilir.

teknik destek

Evet MIT’nin teorisine göre karbon nanotüplerle ısı ve enerji üretmek için gündelik hayatta kullandığımız şeker kullanılabilecek. Bilim adamlarının bu çalışması daha önce pek çok dergide kaleme alınmış ve iddialara göre çevre ve enerji verimlililiği bakımından bu adım oldukça ses getirici olacak.

Thermopower Dalga (TPW) ısıtma için yakıt olarak şeker ile çalışıyor. Isı boruları aşağıdaki görselde görülen elektronları iter ve daha sonra elektrik akımına dönüşüm sağlanır.

mit-thermopower-batarya

Yukarıdaki görselde bir araştırma düzeneği görülebilir. Bu düzenekte yukarıdan aşağıya normal şeker kaplamalı teller görülüyor. Teller ısıtılıyor ve ısı bir şekilde elektriğe dönüşüyor. Bu şekilde elektron dalgası devam ediyor.

Isı kaynaklarında şeker daha verimli olarak kullanılabiliyor. Şu an için elde edilen verim %1 seviyelerinde ve pek çoğuna göre bu testler sadece bir hayalden ibaret. Yine de testler ilerledikçe elde edilen başarı göz kamaştırıcı.

TPW sadece LED’ler üzerinden kullanılabilir olmuştur ama bu gelecekte değişecek gibi duruyor. Bu gelecek nesil pil teknolojisi günümüz pillerine göre daha verimli ve kullanışlı gibi duruyor.

Şeker pillerin gelecekte kullanılabilir olması ile, özellikle rahat küçültülebilir olmaları ile öncelikle giyilebilir cihazlarda yer almaları görülebilir. Mevcut günümüz pillerin patlama durumu göz önüne alındığında bunun ne kadar mümkün olduğunu anlayacaksınızdır.

Bu teknikle, geleceğin yakıtının şeker olacak olması düşünülebilir gibi duruyor.

müşteri hizmetleri