Şimdi yükleniyor

Gerçekten iPhone 7 Sıradan Özelliklere mi Sahip Olacak? Bir Daha Düşünün!

iPhone-7-Plus-Martin-Hajek

Gerçekten iPhone 7 Sıradan Özelliklere mi Sahip Olacak? Bir Daha Düşünün!

Bu yılki iPhone lansmanı daha önce görülmemiş şekilde geliyor gibi duruyor. Normalde aylar öncesinde heyecanlanan Apple fanları eskisi gibi heyecanlı değiller. Nedeniyse şirketin geçen yıl tanıtılan iPhone 6s’e bile eş değer bir cihaz ile geleceği yönündeki ısrarcı söylentiler ve raporlar. Halen daha yeni nesil iPhone’la ilgili gelen haberler iç açıcı değil denilebilir.

teknik destek

Analistlerin sundukları raporlar yatırımcıları tedirgin ederken kullanıcı tarafında da mutsuzluk söz konusu. Bunun en büyük nedeni ise iPhone 7’nin tasarımsal anlamda Phone 6s ve iPhone 6s Plus’a eş değer olacağının artık ciddileşmiş olaması. Kullanıcılar bunu “sıkıcı” olarak yorumluyorlar.

Peki gerçekten Apple böyle bir adım atar mı?

İlk olarak evet iPhone 7 bir iPhone 6/6s formunda geliyor gibi duruyor. Bu durumdan şahsen ben de memnun değilim. İki yıldır bir şekilde hayatımızda yer alan tasarımın tümüyle yenilenmeyecek oluşu itici geliyor. Tümüyle tazelenmiş bir tasarımda iPhone 7 görmek isterim. Sonuçta bir arabadan söz etmiyoruz.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için elbetteki henüz resmi tasarımlar açıklanmış değil ama birden fazla haber sitesinde “işte bu iPhone 7” şeklinde çıkan haberler ve güvenilir analistlerin bu haberleri doğrular raporları Apple’ın yeni nesil iPhone için tasarım planlarını gözler önüne seriyor.

Apple’ın asıl yenilikleri getireceği yıl olarak 2017 işaret ediliyor. Bunun sebebi olarakta iPhone’un 10. yaşına basması gösteriliyor. Bu noktada, bu yılki iPhone modelinin 3.5 mm kulaklık girişine sahip olmaması, revize edilen anten çizgileri, yeni kamera, biraz daha ince ve iPhone 6/6s’e eş değer bir gövde ile geleceği hikayesini yenilemek gerekiyor.

Bu elbetteki itici bir durum. Sonuçta iPhone 5/5s’den sonra önümüze çıkan 6/6s’le Apple’dan büyük yeniliklere her iki yılda bir alışılmıştı. Ama bu yıl böyle bir şey olmayacak.

Yine de pek karamsar olmaya gerek yok. Son iddialar ve raporlara bakılacak olursa çokta sıradan bir iPhone 7 ve 7 Plus’la karşılaşılmayacak. Sebebi ise;

 • Daha hızlı ve daha güçlü yeni nesil Apple işlemcisi (muhtemelen A10)
 • Daha ince gövde
 • Daha çekici anten çizgileri
 • Yeni 3D Touch ana ekran düğmesi
 • En az yeni bir renk (Uzay Siyahı veya Koyu Mavi)
 • Yeni 12 megapiksel kamera
 • iPhone 7 Plus / 7 Pro için yeni çift arka kamera
 • iPhone 7 Plus / 7 Pro için Smart Connector
 • 32 GB, 128 GB ve 256 GB yerleşik depolama seçenekleri
 • Kablosuz şarj desteği (pek muhtemel değil ama…)
 • IP68 sertifikası (su ve toz direnci)

Şu özelliklere bakarak pekte sıkıcı veya heyecan yaratmayan bir iPhone modelinin geleceğini söylemek sanıyorum ki haksızlık olacaktır. Şu anda elinizde tuttuğunuz iPhone modelinin özelliklerine bakın ve bu özelliklere ek şu listeyi ve dahasını ekleyin… Çokta kötü değil, değil mi?

teknik destek