Şimdi yükleniyor

GitHup, en büyük DDoS saldırısından başarıyla kurtuldu!

githup

GitHup, en büyük DDoS saldırısından başarıyla kurtuldu!

Son Güncelleme tarihi 3 Mart 2018 by Harun Ünal

GitHub, şimdiye kadarki en büyük DDoS saldırısından başarıyla kendini kurtardı. Yapılan saldırıyla beraber saniyede 1.35 terabitlik veri akışına maruz kalan hizmete 10 dakika erişilemedi. 

teknik destek

Tüm dünyada birçok geliştiricinin paylaşmış olduğu kodlarına ev sahipliği yapan GitHub, şimdiye kadarki internet tarihinden gelen en büyük DDoS saldırısına maruz kaldı. Ancak kısa sürede kendini toparladı. Platform 28 Şubat’tan beri yapılan saldırıya maruz kalarak direnmeye çalışıyordu.

Sizlerinde az çok bildiği gibi yapılan DDoS saldırısı web sitelerini dondurmak için yapılan en büyük saldırı olarak biliniyor. Sunucuları bir nevi kontrol etmek ve geçici olarak devre dışı bırakmak için çok daha fazla trafik göndererek siteleri bombardımana diziyorlardı.

Kısa Sürede Eski Haline Dönmeyi Başardı!

GitHub, saldırı anında saniyede 1.35 terabitlik veri akışına maruz kaldı ve bu bakımdan hizmet 10 dakika kadar erişim sağlayamadı. Yapılan saldırıyı tespit eden platform, trafiği büyük ağına yönlendirdi ve kötü niyetli istekleri engelleyerek üstündeki yükü hafifletti. Akamai Prolexic’ten yardım isteyen platform çok kısa süre içerisinde eski haline geri döndü.

Gerçekleşen bu olay ABD merkezli DNS sağlayıcısı olan DYN‘ye yapılmış ve saniyede 1.2 terabitlik bir veriyle karşı karşıya kalınmıştı.

Yapılan bu DDoS olayında botnet yoktu. Kötü amaçlı kişiler bu sefer farklı bir yoldan gittiler. GitHup‘ın IP adresini buldular ve memcached sunularına sorgu gönderdiler. Böylelikle veri akışı 50 katına çıktı.

teknik destek