İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google 16 GB Depolama Kapasitesine Sahip iPhone’larla Dalga Geçti!

Apple mevcut en yeni iPhone modelinde dahi 16 GB yerleşik depolama kapasitesini kullanmış ve artık 32 GB depolama kapasitesinin bile standart olmaktan çıktığı günümüzde bu tavrı ile büyük eleştiri almıştı. İlk defa iPhone 7 ile şirketin başlangıç seviyesi yerleşik depolama kapasitesini 32 GB’a yükselteceği öngörülüyor.

Ancak Apple’ın günümüzde halen daha 16 GB yerleşik depolama kapasiteli iPhone’ların mevcudiyeti güçlü bir şekilde devam ediyor oluşu, başta kullanıcılar olmak üzere diğer firmalar tarafında bir bakıma kusur olarak görülüyor. Uygulamalar, fotoğraflar ve videolar, hepsi bir araya geldiğinde 16 GB depolama kapasitesi kesinlikle yetersiz kalıyor. Hatta çoğu kullanıcı yetersizliğin önüne geçmek için eski içeriklerini silerek veya günlük/haftalık yedekleme yaparak içerikleri temizleyerek kendilerince çare üretiyorlar.

Android cihazlar için artık başlangıç olarak 32 GB depolama kapasitesi standart hale gelmiş durumda. Hatta önümüzdeki yıllarda Android cihazlarda başlangıç için depolama kapasitesinin daha da yükseltilmesi gündemde. Android’in sahipliğini yapan Google’da elbetteki boş durmuyor. İnsanları Android akıllı telefonlarına çekmek için servis yükseltmeleri ile dikkatleri üzerine çekmeye çalışıyor.

Bu noktada Google, bulut depolama platformu Google Fotoğraflar için bir reklam filmi yayınladı. Yayınlanan reklam filminde ise asıl hedefte Apple ve akıllı telefonu iPhone var. 16 GB iPhone’larda sık sık görülen “Depolama Alanı Doldu” uyarısını mizahi anlamda reklam filminde önümüze getiren Google, doğrudan Apple’a taş atıyor ve aşağılayıcı bir tavırla şirketin bulut depolama servisi iCloud’u da dahil ederek mesaj veriyor.

Google, Google Resimler için “Free Up Space” yani ücretsiz alan arttırma özelliğini teşvik platformuna eklemişti. Bu şekilde kullanıcıların güvenli bir şekilde fotoğraflarını yedekleyebilecekleri ve yedeklemenin ardından içeriklerinin cihazdan silinmesi ile boş depolama alanının elde edilmesini sağlamayı başardı.

iCloud’da benzer bir çalışma prensibine sahip. Ancak Google 16 MP’e varan kameralarla çekilen fotoğrafları ve 1080p HD videoları sınırsız miktarda ücretsiz depolama yapıyor ve böylece direk iCloud’un önüne geçiyor.

Yayınlanan ve doğrudan 16 GB iPhone’lara taş atan reklam filmine aşağıdan ulaşabilirsiniz;

https://youtu.be/aEK37MBTUPk