Loading Now

Google: 2.4 milyon URL’yi listeden kaldırmamız istendi, yalnızca % 43’ü kaldırıldı

google

Google: 2.4 milyon URL’yi listeden kaldırmamız istendi, yalnızca % 43’ü kaldırıldı

Son Güncelleme tarihi 27 February 2018 by Harun Ünal

Google, Şeffaf Ol raporu için yeni rakamları kısa süre önce paylaştı. Böylelikle kişilerin kimliklerini kaldırma ve diğer bilgileri kaldırma isteğinde bulunacağı yeni bir çalışma yayınlandı.

teknik destek

Google, Mayıs 2014’den günümüze kişilerin Google‘dan ve diğer arama motorlarından kendi isimlerinin kaldırılmasına olanak sağlayan, Avrupa Adalet Divanı’nın Unutulması Gereken Haklar yasasına uyulması için çalışmalarına devam ediyor.

Google Pazartesi günü, yasayla alakalı yeni rakamlarını paylaşmaktan çekinmedi. Şimdiye kadar 2.436.788 URL‘nin kaldırılması için 654.808 isteğin olduğunu belirtti. Ancak Google, incelemiş olduğu bu URL’lerden sadece %43.3’ünü listeden temizleyebildi.

Mahkeme kararı ve Avrupa gizlilik politikalarına karşılık, istekte bulunan kişilerin hangi içeriği ve hangi siteyle ilişkili talepte bulunduğunu gösteren yeni veriler sundu. Bu kategorilere hükümet sayfası, sosyal medya ve haberler dahil oluyor.

En çok rastlanan cevap ise: “kişisel bilgiler, mesleki bilgiler, suç ve adı bulunamadı.” Bu demek oluyor ki sayfada bu bilgilere karşılık bir eşleşme yok. Çalışmada ayrıca talep edilen isteklerin yüzde 35’i delagasyon olarak ifade edilirken, kalan kısmının ise düzgün URL talep ettiği belirtildi.

Google’a karşı istekte bulunan kişilerin çoğunluğu, 2016 yılının Ocak ayından bu yana 858.852 URL’yi kaldırmasını istemiş ve bu kişilerin yetişkin olduğunu ifade edildi. URL’lerin yüzde 44’ünü listeden çıkaran Google, kalan kısmı için çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Google’ın yinede bu kadar talebi tek tek incelemesi ciddi anlamda tebrik edilecek bir hareket.

teknik destek