Google Edge açığını açıkladı

Google, Edge açığını açıkladı

Teknoloji devi Google, Microsoft Edge’de bir açık buldu ve Microsoft’un yer alan bu açığı onarmaması üzerine kullanıcılarla açığı paylaştı.Google Edge açığını açıkladı.

teknik destek <

Bir güvenli girişimi olan Project Zeo, Google tarafından kurulmuştur ve Windows 10’da yer alan güvenlik açıklarını keşfetmekle görevlendirilmiştir. Project Zero, 2016 yılından günümüze kadar Windows 10’da yer alan birçok güvenlik açığı keşfetti. Bu evrede Microsoft’a yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Firma Microsoft’un zamanında bu güvenlik açıklarını onarmaması halinde diğer güvenlik şirketlerinin duruma el atması için açığı herkese duyuruyor. Görünüşe bakılırsa Microsoft, Google’ın bulduğu Edge açığını zamanında bulamamış. Bu yüzden Google, Microsoft Edge’de bulunan bir açığı kullanıcılara duyurdu.

CODEX’ten Çok Büyük İddia

Google’ın yayınladığı ve gerçekten çok derin teknik detayların yer aldığı hata ayıklama günlüğüne baktığımız zaman Microsoft’un Just – in – Time protokolü içerisinde yer alan bir açık kullanıcılar için ortalama bir seviyede tehlike oluşturuyor. Oluşan bu açık sayesinde saldırganlar bilgisayarların belleklerine yürütülebilir olma özelliğine sahip olan bir sayfa yerleştirebiliyorlar. Microsoft bulunan bu açık ile ilgili olarak göründüğünden daha karmaşık bir açık olduğunu belirtmiştir. Google ise bu açıklama üzerine firmaya 90 güne ek olarak 14 gün daha süre tanıdır. Fakat Microsoft bu tarihe de bir yama yetiştiremediği için başarısız olarak görüldü. Microsoft bunun üzerine yaptığı açıklamasında bu açığı 13 Mart 2018 tarihinde yayımlayacağı bir yama ile mutlaka kapatacağını belirtmiştir.

Kullanıcılar Google’ın bu açıklamasından sonra Microsoft’un sorunu çözmesi için beklemeye geçmiş durumdadır.

müşteri hizmetleri