İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google iOS’ta Varsayılan Arama Motoru Olmak için Apple’a 1 Milyar Dolar Ödedi

Google tüm iOS cihazlarda varsayılan arama motoru olabilmek için Apple’da milyonlarca dolar ödediği bir sır değil. Ancak her zaman Google’ın Apple‘a ne kadar ödemek zorunda olduğu bir sır olarak kalmış ve miktarı hiçbir zaman netlik kazanmamıştı.

teknik destek

Bloomberg Oracle’nin Google ile devam eden mahkemesine ait bir belge ele geçirdi. Belgede Google’ın Apple’a sırf iOS’ta varsayılan arama motoru olabilmek için 2014 yılında 1 milyar dolar ödediği ortaya çıkmış oldu. Bu miktarın Google tarafından mı yoksa Apple tarafından mı belirlendiği ise sırrını koruyor.

Apple ve Google arasındaki mali anlaşmalar çok önemli olduğu için her iki şirkette bu konuda gizliliğe önem veriyorlar. Ancak son ortaya çıkan bu bulgunun mahkeme belgeleri içerisinde yer alıyor olması ile Google açısından bir sorun teşkil etmeyeceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Son birkaç yıldır iOS için varsayılan arama motoru olma konumunu koruyan Google’ın daha önce veya 2015 yılı için Apple’a ne kadar miktarlarda ödeme yaptığı da belirsiz. Microsoft ve Yahoo daha önce Apple ile görüşmeler yapmış ancak yine kazanan Google olmuştu.

teknik destek