Google, iPhone ve iPad’te Kalabilmek için Apple’a 3 Milyar Dolar Ödeyecek

Google ve Apple

Sizce Apple’ın büyük hizmet geliri nereden geliyor? Çoğunlukla iCloud depolama planları, Apple Music ve App Store kullanan insanlardan geliyor ancak Apple’ın hizmetlerinden elde ettiği gelir bunlarla sınırlı değil. Cupertino devinin hizmetlerinden elde ettiği gelirin büyük bir kısmı tam olarak Google’dan geliyor. Google, her yıl, iPhone ve iPad’te varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için Apple’a hatırı sayılır bir ödeme yapıyor.

teknik destek <

Analistler, Google’ın Apple’a sadece bu yıl için 3 milyar dolar ödeyeceğini tahmin ediyorlar. 2014 yılında iOS’ta varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için ise Google’ın Apple’a 1 milyar dolar ödediği belirtiliyor.

Yani Google’ın her yıl Apple’a sağladığı katkı Apple’ın hizmetlerinden elde ettiği gelirinin büyük bir parçası. Apple, hizmetlerinin Fortune 100 şirketlerinin pek çoğundan daha büyük olduğunu ve daha hızlı büyüdüğünü söylüyor.

Google’ın dünyanın en popüler arama motoru olduğu bir gerçek ve bu noktada Apple ve Google’ın birbirine mecbur olduğu ise aslolan bir gerçek. iOS cihazlardan elde edilen trafik Google’ın gelirinin yüzde 50’sini oluşturuyor ve bu anlaşma ile Apple’ın hizmetlerinden elde ettiği gelirin yüzde 5’ini Google’dan geliyor.

müşteri hizmetleri