İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google’ın Sürücüsüz Araba Projesi CTO Yolda

Google’ın başarısız olan sürücüsüz araba projesi olan CTO’da çalışan Chris Urmson, Carnegie Mellon şirketine gittikten sonra teknik kaynak sorumlusu olmuştu. Urmson otonom araçların dünyasında önemli statüye sahip bir kişi olarak biliniyor. Kısa zaman önce yeni bir meydan okuma için hazır olduğunu dile getiren Urmson, bunun yanında projenin bir parçası olmak istediğini şu sözleriyle dile getirmişti, ”Muzzam bir ayrıcalık ve onur”. Google’da sürücüsüz araba projesinin her misyonda güvenilir olduğunu söyledi ve emin ellerde olduğunu belirtti.

Kısa bir zaman önce ayrılan Urmson, henüz Google’ın bu projesinde bir yere sahip değil. New York Times’ın raporunda 2 diğer mühendis proje üstünde çalışacağını bildirdi. Bu isimler, Dave Ferguson ve Jiajun Zhu. Bunların dışında tam anlamıyla bu projenin kimler tarafından yürütüleceği bilinmezken, sağlıklı bir kadroyla başlayacağı öğrenildi.

Google’ın sürücüsüz araba ünitesi CEO’su John Krafcik, proje hakkında Bloomberg’e konuştu. Krafcik, ”Otomobilin meraklıları şaşırtıcı sayıda” diye konuştu ve yaptığı konuşmasında bu proje hakkında, ”Bunların yanı sıra projede, sert çekirdekli yazılım kodları olacak” diye konuştu.

Krafcik, Google’a Hyundai tarafından 2015 Eylül ayında katıldı ve bu projenin ABD ayağı başkanı ve CEO’su. Akıllı telefon sektöründe kapışan Apple ile Google’ın yeni yarış alanı otomobiller gibi görünüyor. Bakalım bu yarış bize neler getirecek.