İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google’ın Yeni Akıllı Telefonu Google Pixel’in Özellikleri ve Fiyatı

Google dün düzenlediği etkinlikte yeni akıllı telefonu Google Pixel’i tanıttı. 5 inç Pixel ve 5.5 inç Pixel XL olmak üzere iki farklı boyutta gelen Google’ın yeni nesil akıllı telefona bu yazımızda daha yakından bakacağız.

Google’ın bu yeni akıllı telefonu ile oldukça iddialı olduğunu belirtelim. Firma telefona yerleşik olarak gelen yeni Assistant ile akıllı telefonlar şimdiye kadar bir akıllı telefon kamerasından alınan en yüksek puanı elde ediyorlar. Tüm gün süren pil süresi ile de Google Pixel’in öne çıktığını söyleyebiliriz. Elbetteki tüm bunlar Google’ın söyledikleri. Henüz gündelik hayatta test edilmiş durumda değil.

Google Pixel Android 7.1 Nuga ile destekleniyor. Google’ın yeni akıllı telefonları ile Apple benzeri bir politika güttüğünü ve tasarım ve donanım tasarımı konusunda kendi başına çalıştığını belirtelim. Şirketin yazılım konusundaki vaadi ise bir Nexus’a göre daha hızlı yazılım ve güvenlik güncelleştirmelerini sunacağını söylemesi. Yani en yeni Android güncellemeleri tüm dünyada ilk olarak Pixel cihazlarına verilecek diyebiliriz.

Alüminyum ksaya sahip olan Google Pixel elde kolay tutulması açısında oval kenarlara sahip ve kasanın arkasında yer alan bir parmak izi sensörüne sahip. Cihazın ekranı 2.5D Corning Gorilla Glass 4 ile destekleniyor. Cihazın arka kısmında da belirli bir alana yerleştirilmiş ekran mevcut. Bu ekranda 2.5D Corning Gorilla Glass 4 ile destekleniyor.

Google Pixel ve Pixel XL gücünü 2.15 GHz hıza sahip Qualcomm Snapdragon 821 işlemciden alıyor. 4 GB RAM’e sahip. Pixel 2.700 mAh, Pixel XL 3.450 mAh pil kapasitesine sahip.

Google Pixel düşük ışıkta yüksek kamera hassasiyetine sahip. 15 dakikalık hızlı ve kısa şarj ile 7 saate kadar kullanılabiliyor ve cihaz USB-C portu ile destekleniyor.

Dahili Google Assistant ile sadece “Tamam Google” demeniz cevabını aradığınız soruyu sormanız için yeterli oluyor.

Pixel düşük ışık ortamlarda daha fazla ışık yaklayacak şekilde dizayn edilmiş bir kamera sahip ve kamerasının diyaframı f / 2.0. Arka tarafa çıkıntılı 12.3 megapiksel kamera yerleştirilmiş. Ön kamera ise 8 megapiksel. Google’ın görüntüleme mühendislerinin özellikle üzerinde çalıştığı bu kameranın şimdiye kadar ki en iyi akıllı telefon kamerası olduğunu söyleyelim. Testlerde aldığı puan ile bunu rahatlıkla gösteriyor diyebiliriz.

Gümüş, siyah ve mavi renk seçenekleri ile gelen Google Pixel’in özellikle mavi renk seçeneğinin şimdilik sadece ABD’ye özgü olduğunu belirtelim. 32 ve 128 GB yerleşik depolama kapasiteleri ile gelen Google Pixel’in başlangıç fiyatı 649 dolar olarak belirlenmiş. Cihaz hakkında daha fazla detaya buradan ulaşabilirsiniz.