Şimdi yükleniyor

Görünmez Ön Kamerası, Ekrana Yerleşik Touch ID’si ve Daha Fazlası ile Yeni iPhone 8 Konsepti

iPhone 8 Görünüm

Görünmez Ön Kamerası, Ekrana Yerleşik Touch ID’si ve Daha Fazlası ile Yeni iPhone 8 Konsepti

Dün, iPhone 8’e ait olduğu ve Foxconn’dan elde edildiği iddia edilen bir teknik çizim sızdırılmıştı. Bu sızıntı, ilk somut iPhone 8 sızıntısı olarak gündeme oturmuştu.

Teknik çizimde, Apple’ın Touch ID’yi ekrana yerleşik olarak entegre etmesi durumunda karşılaşabileceği zorluklar düşünülmüş olacak ki Touch ID cihazın arka tarafına, Apple logosunun hemen altına konumlandırılmış.

teknik destek

Bununla birlikte iDropNews tarafından, doğrulanmamış bir rapordan esinlenerek oluşturulan yeni iPhone 8 konsepti dikkat çekici bir şekilde dünkü iPhone 8 teknik çiziminin ardından gündeme oturmuş durumda. Uzmanlar şu anda Apple’ın iki farklı prototipi test ettiğini iddia ediyorlar. İlk prototipte, Touch ID’nin ekrana entegre edilmesi ve ön kamera ve sensörlerin sanki ekrana yerleşikmiş gibi bir havada sunulması öngörülüyor. İkinci test edilen prototipin ise tam olarak dünkü teknik çizim olduğu belirtiliyor.

Apple’ın, iPhone 8’in ekranının en alt tarafında, 4mm’lik bir kısmında “işlev alanı”na yer vereceği iddia ediliyor. Ayrıca, iPhone 8’in 2.5D uçtan uca OLED ekrana sahip olacağı yani hafif kavisli bir ekran ile geleceği de çoğu güvenilir kaynak tarafından iddia edilenler arasında yer alıyor. Cihazın arka tarafında ise kasanın cam kaplama olması bekleniyor.

iPhone 8’in 5.8 inç ekrana sahip olacağı konusunda hemfikir olan analistler, yan çerçevelerin  ortadan kaldırılacağını ve üst-alt çerçevelerin minimize edilmesiyle ekranın daha büyük olmasına rağmen cihazın kasa boyutunun iPhone 7 ile aynı kalacağını söylüyorlar.

Son olarak, “hayali” olarak değerlendirilebilecek bir rapordaysa, ön kameranın (FaceTime), görünmez ve ekranın altına entegre edileceğini dillendiriliyor. Bu daha önce pek duymadığımız bir iddia olsada çerçevelerin minimize edileceği bir tasarım için uygun olarak görülebilir.

iDropNews tarafından oluşturulan konseptte ise bu iddiaların harmanlandığını belirtelim. Konseptte;

  • Touch ID ekrana entegre edilmiş,
  • Cihazın tüm çerçeveleri (yan-üst ve alt) 4mm olarak belirlenmiş,
  • 2.5D kavisli 5.8 inç OLED ekran kullanılmış,
  • Kablosuz şarj etme özelliğine yer verilmiş,
  • “Görünmez” FaceTime’a (ön kamera) yer verilmiş ve
  • Boyut bakımından iPhone 7 ile birebir boyutlandırılmış.

İşte, iDropNews’in en yeni iPhone 8 konsepti;

teknik destek