Şimdi yükleniyor

Görüş: iPhone 7’nin Beraberinde Getirecekleri

iphone-cam-cerceve

Görüş: iPhone 7’nin Beraberinde Getirecekleri

Son Güncelleme tarihi 30 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Haber sitelerinde, bloglarda ve diğer platformlarda iPhone 7 için über fikirler, söylentiler ortaya atılıyor. Yazılan çizilenlerden öte ana konuya odaklanmak gerekiyor. Bu da Apple’ın kullanılabilirlik çizgisi anlamına geliyor. Nedir bu kullanılabilirlik çizgisi önce bunu açalım.

Apple hiçbir büyük atılımı sırf cihazına koymuş olmak için koymaz ve bunu kullanıcısına sunmaz. Şirket istese üst sınıf özelliklerini cihazlarına özellikle de iPhone’a koyabilir ancak bunlar veya bunun ne kadar kullanıcısı açısından önem arz edeceği ve diğer her bir şeyi etkileyeceğini derin bir analize tabii tutar. Yani bir iPhone’a lazer klavye koyabilir mi? İstese koyar. Peki ya şarj olayını ne yapacak? Ya da kullanıcı bunu ne kadar kullanabilecek ortamı bulabilecek gibi gibi.

Hadi şimdi gelin bu über fikirleri bir kenara bırakalım ve daha tanıtılmasına 1 yıla yakın süreç olan iPhone 7’de görebileceğimiz birkaç şeye bakalım.

1)Su Geçirmemezlik (Waterproofing)

Su yalıtımı artık elektronik cihazlarda önem arz eden bir kriter. Hele ki garanti kapsamında direk kullanıcı hatası olarak görülen üstüne suyun verdiği tahribatın büyüklüğü bir araya getirildiğinde bu konunun önemi kat be kat artmaktadır.

Apple su yalıtımını iPhone 6s’le birlikte denemeye başladı. Bununla ilgili hiçbir garanti sunmasa da iFixit’in iPhone 6s ve iPhone 6s Plus üzerinde yaptığı parçalama testlerinde bu su yalıtımı görüldü. Üstüne yapılan testlerde de bu su yalıtımın sağladığı fayda kanıtlandı. Yine de Apple’In bunun üzerine konuşmadığını ve “aaa iPhone 6s’imin veya iPhone 6s Plus’ımın su yalıtımı varmış, hemen deneyeyim” gibi bir düşünceye girmemenizi öneririz. Ancak bunu belki de iPhone 7’de görebileceğinizi açıklıkla söyleyebiliriz.

Rakip firmaların (Sony, Samsung gibi) su yalıtımını cihazlarında kullanması ve bunu cihazlarının öne çıkan özelliği olarak lanse etmesi elbette ki Apple’ın altta kalmamasına neden olabilir ve bu yönde bir gelişme iPhone 7’de görülebilir.

2)Kırılmaz Cam

Kırılmaz cam demek aklınıza hemen “ekran koruyucuları” getirebilir. Sıradan bir ekran koruyucu üreticileri bile hemen hemen kırılmamazlığı becerebilmiş iken Apple gibi ve bu ekran teknoloji üzerinde çalışmalar yapan firmaların bunu çözemesi de ayrı bir şaşırtıcı konu. Her ne kadar durum bu şekilde gibi gözüküyor olsa da günümüz de pek çok üst segment cihazda firmalar kırılmaz ekrana yakın teknolojik ekranları kullanmaya başladılar.

Ancak kırılmaz cam deyip geçmemek lazım. Bunun maliyetini de hesaba katmak ve bu maliyetin cihaza getireceği yükü de düşünmek lazım. Görüşüm Apple’ın bunu iPhone 7 ile birlikte “%100 kırılmaz cam” olarak olmasa bile en azından diğer iPhone modellerine göre daha sağlam ekran camlarını kullanacağı yönündedir.

Bunu iPhone 7 ile mi yoksa iPhone 7s ile mi görürüz hatta iPhone 8 ile mi görürüz bilinmez ancak Apple’ın imkanlar el verdikçe bu gelişmiş ekranları hayatımıza kazandıracağı bir gerçek.

3)Gelişmiş Hoparlör(ler)

iphone-hoparlor Görüş: iPhone 7'nin Beraberinde Getirecekleri

iPad Pro ile gelişmiş değil efsanevi hoparlör teknolojisini kullanan Apple’ın artık iPhone’larda da benzer bir hoparlör teknolojisini kullanmaması için hiçbir sebep yok. 4’lü veya 3’lü hoparlör çıkışından öte ikili hatta tekli bir hoparlör çıkışından daha kaliteli daha yüksek ses çıkışının sağlanmasının önünü açması mümkün.

iPhone 7’de daha güçlü ve daha gelişmiş ses deneyimi sunan hoparlörün görülmesine ben kesin gözü ile bakıyorum.

4)Daha İnce Çerçeve(ler)

iphone-cam-cerceve Görüş: iPhone 7'nin Beraberinde Getirecekleri

iPhone 6s veya iPhone 6’nın o büyük ekranlarının etrafındaki siyah çerçeve muhakkak ki sizlerin de dikkatini çekmiştir. Kimi zaman ise göze abes gelen bu çerçevelerin artık incelmesi hatta kaldırılması gündem de.

Kimi üreticiler bunu başardılar ve cihazlarında bu küçük ama aslında büyük gelişmeyi doğrudan kullandılar. Apple’ın da bu fazlalığı artık iPhone’larda noktalaması söz konusu. iPhone 7 ile birlikte daha ince veya olmayan çerçeve ile karşılaşılması mümkün.

5)Daha İyi Pil Ömrü

iphone-batarya Görüş: iPhone 7'nin Beraberinde Getirecekleri

Cihazlarının gerek yazılımı gerek donanımı ile doğrudan ilgilenen Apple’ın sunduğu performans ve pil ömrü pek çok rakibini geride bırakıyor. Özellikle performans konusunda kendini kanıtlayan Apple’ın daha iyi pil ömrü için çalışmalar yaptığı biliniyor.

Bunu iOS’un gelişimi ile paralel yürütmek adına donanıma da yansıtan Apple’In iPhone 7 ile daha iyi bir pil ömrü sunması oldukça yüksek ihtimaller arasında.

teknik destek