İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güncel iOS 10.2, iOS 10 ve iOS 9 Güvenlik Açığı Nasıl Kullanılıyor? İşte Cevabı!

Bazıları için akıllı telefonun en önemli noktalarından birisi hassas bilgilerinin korunması durumudur. Bu kişilere göre gizlilikleri ve güvenlikleri tamsa gerisi sadece teferruattır. Ki gerçekten de güvenlik önemlidir. Parmak izi okuyucusu, giriş kodları ve diğer seçenekler telefona girmeyi amaçlayanların önünde büyük bir engeldir.

teknik destek

Ancak bazen bu güvenlik yöntemlerini geçici de olsa alt etmek mümkündür. YouTube kanalı iDeviceHelp tarafından keşfedilen bir açıklıkla iPhone’a erişim sağlamak mümkün oluyor. Üstelik ne parmak izi okuyucusu ne güvenlik kodu ne de başka bir güvenlik tedbiri bu erişimi engelleyemiyor. Açıklık sayesinde kişi bilgilerine erişme, arama yapma, mesaj gönderme mümkün hale geliyor.

iOS’ta bu açıklıktan faydalanmak için ise  öncelikle açıklıktan faydalanacağız iOS cihazda Kontrol Merkezi’ni açmanız ve Sayaç’a dokunmanız gerekiyor. Sayaç ekranı açıkken Siri’yi açmanız ve “Ben kimim” demeniz ve Siri’yi kapatıp Sayaç ekranı açıkken başka bir telefondan kendinizi FaceTime üzerinden aramanız gerekiyor. Gelen FaceTime arama ekranı açıkken “Mesaj” seçeneğine dokunun ve asıl işlem tam da bu noktada başlasın. Elbetteki gelen diyalog ekranından hazır mesaj metnini değil sizin belirleyeceğiniz mesaj metnini gönderme seçeneği ile devam etmelisiniz.

Gelen mesaj ekranındayken Siri’yi etkinleştirin ve Voice Over’ı etkinleştirmesini söyleyin. Voice Over etkinleştirildikten sonra Siri’yi kapatın ve mesaj ekranına geri dönün. Gönderilecek kişi bilgisinin yer aldığı yere bir kere dokunun ve ardından iki kere dokunurken bir parmağınızla da bir kere klavyeye dokunun. Bunun yaparken bir anda parmağınızı gönderilecek kişi bilgisine basılı tutun ve peş peşe hızlıca klavyeye dokunun. Bunu değişken bir şekilde yapmaya devam edin.

Bir süre sonra gönderilecek kişi bilgisine yazmak istediğiniz harften benzer kişiler önerisinin geldiğini göreceksiniz. Bu önerilen kişilerin yanında yer alan “i” simgesine dokunun ve kişi bilgisi karını açın. Gelen ekrandan “Yeni Kişi Yarat” deyin ve kişi fotoğrafı atayın. Dikkat ettiniz mi bu sırada iOS cihazınız kilitliydi ancak buna rağmen pek çok şeyi yapmaya başladınız 🙂

Apple’ın konudan haberdar olduğu ve açığı kapatmak için çalışma yaptığı belirtiliyor. Yani önümüzdeki ilk iOS güncellemesi ile bu açıklık kapatılacaktır. Aşağıdaki videodan güncel iOS açığının kullanımını daha net görebilirsiniz;

teknik destek