Şimdi yükleniyor

Güvenilir Apple Analisti, iPhone 8’le İlgili Merak Edilenlere Açıklık Getirdi

iPhone_8-Konsept

Güvenilir Apple Analisti, iPhone 8’le İlgili Merak Edilenlere Açıklık Getirdi

Tanıtımı yaklaşan 2017 yılının iPhone’u için, güvenilir Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo’nun paylaştığı yeni tahminlere göre, iPhone 8’in kullanılabilir ekran alanı 5.18 inç ile 5.25 inç arasında olacak. Kuo, iPhone 8‘de 5.8 inç OLED ekran panelininin kullanılacağına ancak ekranın bir kısmının sanal düğmeler için ayrıldığına inanıyor.

Söylenildiği gibi ekranın, iPhone’un ön panelinin tamamını kaplayacağı ve yan çerçevelerin etkin bir şekilde ortadan kaldırılacağı düşünülüyor. Apple’ın bu şekilde mevcut ana ekran düğmesini ve ana ekran düğmesinin üstünde kullanılan mevcut Touch ID parmak izi tanıma teknolojisini ortadan kaldıracağı anlamına geliyor.

teknik destek

Büyüklük bakımından Kuo, OLED ekranlı iPhone’un tek elle kullanılabilen 4.7 inç iPhone‘a benzer ölçülere sahip olacağını söylüyor. Böyle bir boyut, 5.8 inçlik bir ekran paneli ile nasıl mümkün olur derseniz aşağıdaki görsel size cevabı verecektir. Çünkü yan çerçevelerin olmaması ekran alanını arttırıyor ve daha küçük bir kasada daha fazla ekranın kullanılmasının önü açılıyor.

iPhone-8-Ekran-Boyutu Güvenilir Apple Analisti, iPhone 8'le İlgili Merak Edilenlere Açıklık Getirdi

5.8 inçlik OLED ekranlı iPhone’la birlikte Apple’ın, standart 4.7 inç ve 5.5 inç LCD iPhone‘ları da sunacağına da Kuo’nun inancı tam. Ancak bu cihazların hangi özelliklere sahip olacağı belli değil. Önceki araştırma raporlarında Kuo, cam gövdeli ve kablosuz şarj özellikli iki potansiyel özelliğin OLED ekranlı iPhone 8‘de yer alacağını söylemişti. 4.7 inç ve 5.5 inç iPhone’larda ne gibi yükseltilmiş özelliklerin olacağı konusu ise henüz tartışma konusu.

OLED ekranlı iPhone’da ana ekran düğmesini ortadan kaldıracağından, güvenliğin iris veya yüz tanıma gibi ek teknolojilerle sağlanması bekleniyor.

Pil ömrü konusunda ise OLED ekranlı iPhone’da önemli bir değişiklik noktası olabilir. Apple, daha büyük pil ve daha uzun pil ömrünü sunmak için devre kartında alışılmışın dışında bir yapılandırmaya gidebilir. Yani OLED ekranlı iPhone 8, 4.7 inçlik iPhone 7’nin boyutuna benzer olmasına rağmen daha büyük model olan 5.5 inç iPhone 7 Plus’a benzer bir pil kapasitesi ile gelebilir.

Kuo, radikal tasarım değişiklikleri, batarya geliştirmeleri ve yeni biyometrik güvenlik teknolojileri ile OLED ekranlı iPhone’un ABD satış fiyatının 1000 doların üstünde olmasını bekliyor. Apple’ın bu modelinde fiyatı etkin bir şekilde arttırmasının ise satışları etkilemeyeceği yönünde değerlendirmeler var. Çünkü kullanıcıların 4.7 inç veya 5.5 inç geleneksel tasarımla sunulacak olan iPhone yerine yenilikçi kullanıcı deneyimi sunacak olan iPhone 8’i tercih edecekleri yönünde değerlendirmeler var.

Apple’ın 2017 yılının ikinci yarısında 100 milyon iPhone’un üretimine başlayacağı ve bu üretimin %60’ını üst düzey model olacak olan OLED ekranlı iPhone’un oluşturacağına inanılıyor.

teknik destek