Şimdi yükleniyor

Her iOS Güncellemesi ile Performansı Düşen iPhone’u Hızlandırmanın Tek Yolu!

iPhone Performansı ve Pil Ömrü

Her iOS Güncellemesi ile Performansı Düşen iPhone’u Hızlandırmanın Tek Yolu!

Son Güncelleme tarihi 11 Aralık 2017 by Müşteri hizmetleri

iPhone kullanıcılarının uzun zamandır dile getirdiği bir sorun var var ki, gerçektende bu sorun hiç yadsınacak türden değil.

teknik destek

Kullanıcılara göre, Apple’ın yayınladığı her yeni yazılım güncellemesi cihazların yavaşlamasına neden oluyor. Bunun neden olduğu ile ilgili pek çok teori var ama net bir şey söylemek mümkün değil. En azından şimdiye kadar mümkün değildi.

[toc]

Arka Plan Bilgisi

Geçen yıl, her geçen gün artan sayıdaki iPhone 6s kullanıcısı beklenmedik şekilde kapandığı sorunundan şikayetlerini dile getirdiler. Daha sonra Apple, sorundan etkilenen kullanıcılar için ücretsiz pil onarım/değişim programını başlattı. Ayrıca Apple, çok az sayıdaki iPhone 6s kullanıcısının bu sorundan etkilendiğini açıkladı.

Birkaç ay sonra Apple, düşünüldüğünden daha fazla iPhone 6s kullanıcısının sorundan etkilendiğini ve sorunun düzeltilmesi için bir yazılım güncellemesinin yayınlanacağını söyledi. En sonunda şirket iOS 10.2.1’i yayınladı ve iPhone 6s’lerde yüzde 80, iPhone 6’larda ise yüzde 70 oranından sorunun azaldığı açıklandı.

iOS 10.2.1 güncellemesi ile iOS’taki güç yönetim sisteminde düzenlemeler yapıldığı düşünülüyordu ancak aslında yapılan düzenlemenin farklı olduğu ve bunun doğrudan cihaz performansını etkilediği ortaya çıktı.

Reddit’teki pek çok iPhone 6 Plus kullanıcısı kendi GeekBench testlerini yaptıklarını, genelde 1471/2476 olan cihaz puanının kendi cihazlarında 839/1377 seviyelerinde olduğunu gördüklerini söylediler ve bunun bu şekilde olmasının son zamanlarda cihazlarının yavaşladığını hissetmelerini doğruladığını dile getirdiler.

Çoğu kullanıcı için performansın düşmesi pil ömründe artışa, beklenmedik kapanma sorununun yaşanmamasına neden oldu. Çünkü Apple, iOS 10.2.1 ile özellikle iPhone 6s’ler için telefonun fazla güç çekip kapanmaması adına cihazın performansına göre pilin çıkış voltajının dinamik olarak ayarlanabilir hale getirdi.

Durum Tespiti

Apple’ın bunun yapmasının sebebi iPhone’unun pilini değiştirmek isteyen milyonlarca kullanıcının sıraya girmesiydi ve şirket pil değişimi yapılması taleplerini net bir şekilde karşılayabilmek için yazılım güncellemesi ile cihazın performansını düşürmeyi seçti. Kullanıcılar, cihazlarının performansının düşmesinin pil ömründe ve beklenmedik kapanma sorunu konusunda önemli ölçüde iyileştirme sunduğunu söylüyor. Çoğu kullanıcıya göre bu iOS’un dinamik yapısından kaynaklanıyor. Yani pilin durumu=performans.

Siz de bu sorundan etkilendiğinizi düşünüyorsanız, cihazınızın saatteki hızını öğrenmek için CpuDasherX gibi bir uygulamayı App Store’dan indirebilirsiniz.

Apple, Düşük Güç Modu’nun pil ömründen tasarruf etmek için cihaz hızının azaltılacağını söylese de ortaya çıkan bu gerçeğin iOS’un bu özelliğinden tamamen farklı olduğu ve Düşük Güç Modu’nun etkin olmadığı durumlarda bile cihazların performansının etkilendiği belirtiliyor.

Ayrıca, bu sorunun görüldüğü iPhone’ların tamamında belirtilen performans sınırlaması veya pil sorunu söz konusu olmayabilir. Kullanıcı kaynaklı kusurlar da söz konusu olabilir. Apple, iPhone pillerinin şarj döngülerinin yaklaşık 2 yıl dayanacak şekilde tasarlandığını söyler ve bu da iPhone 6s, iPhone 6 gibi cihazların artık şarj döngüsünün dışında kaldığını gösteriyor. Yani, şarj döngüsü dışında kalmış olan cihazlarda pil ömrü veya pil kaynaklı beklenmedik kapanma sorununun oluşmaması için performans sınırlandırması şart denilebilir.

Aslında buraya kadar anlattıklarımızın hiçbirisi yeni bilgiler değil. Apple, cihaz performansının pilin aşınması ve kullanıma ile ilişkili olduğunu Mac’ler için yıllardır uyguladıkları ile bize gösteriyor. Pilinizdeki aşınma ve yıpranma ne kadar çok ise macOS performansı ve pil ömrünü optimize etmek için arka planda daha fazla hesaplama yapıyor ve birtakım algoritmalar yürütüyor.

iPhone 7 veya daha yeni iPhone modellerinde benzer problemler ender görülüyor ve bu Apple’ın A10 ve A11 çiplerinin tasarımından kaynaklanıyor. Bu çiplerde düşük ve yüksek görevlerde çalışmak üzere tasarlanmış farklı güç yapısı yer alıyor. Bu yapı, performans ve pil ömrü kaygılarını sıfıra indirgemek için kullanılıyor.

Yapılması Gereken

Sonuç olarak, iPhone 6 veya iPhone 6s kullanıcısıysanız ve cihazınızın her geçen gün düşen performansından şikayetçiyseniz yeni bir pil cihazınızın performansını artırmanızı sağlayacaktır. Unutmayın, pilin durumu=performans 😉

Son olarak, bu noktada belirtmeliyiz ki iPhone’unuzun pil durumunu doğruladıktan sonra (Apple Destek uygulaması ile gün içerisinde bir Apple Uzmanı ile görüşerek destek alabilirsiniz) pili değiştirme kararı aldıysanız kesinlikle orijinal olan pilden yana tercih yapmalısınız. Yan sanayi veya orijinal olduğu iddia edilen muadil piller sorununuzu çözmeyecek hatta can veya mal güvenliğiniz için tehlike oluşturacaktır.

teknik destek

18 yorum

comments user
Serhat

Çok sağolun. Bu tarz bir bilgiyi hiçbir türkçe kaynaktan bulmak mümkün değil

Yorumlar kapalı.