Hoşunuza Gideceğini Düşündüğümüz Beş iOS 11 Özelliği

iOS 11 Sürükle ve Bırak

iPhone, iPad ve iPod touch için iOS 11’de, iOS işletim sistemine dahil edilen düzinelerce yeni özellik var. Apple, küçük fakat önemli dokunuşlarla işletim sisteminin görünümünü ve arayüzünü değiştirirken, arkadaşlarınızla iletişim kurma biçiminizi değiştirecek önemli özellikleri kullanımımıza sunmaya hazırlanıyor.

teknik destek

Tek bir makalede ele alınamayacak kadar çok iOS 11 değişiklikleri var ancak makul bir şekilde bir araya getirdiğimiz, gerçek anlamda seveceğinizi düşündüğümüz beş iOS 11 özelliğini sizlerle paylaşıyoruz.

iOS 11, bu sonbaharda ücretsiz olarak uyumlu tüm cihazlara; iPhone 5s veya üstü, iPad mini 2, iPad Air 1 veya üstü veya 6. nesil iPod touch’a verilecek. Muhtemelen Eylül ayında lanse edilecek iPhone 8, iPhone 7s ve 7s Plus’la birlikte kullanıma sunulacak.

Dock

iOS 11’in public betasını veya geliştirici betasını iPad’inize yüklediğinizde farkedeceğiniz ilk şey ve muhtemelen arayüz için en önemli değişiklik olan Dock olacaktır.

Eski Dock, yalnızca ana ekranın alt kısmında yer alan dört ila altı uygulama simgesinin gruplandırıldığı alandı. Artık yenilenen ve geliştirilen Dock’ta daha fazla uygulama simgesini sıralayabilir (14 adete kadar) ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Birincisi, Dock’ın sağ tarafındaki uygulamar dinamik uygulamardır. Yani son kullandığınız veya şu anda kullandığınız uygulamalar bu alanda gösterilir.

Dock’a yalnızca ana ekrandan değil, herhangi bir ekrandan da erişebilirsiniz. En sevdiğiniz uygulamalara kolaylıkla erişebilmenizi sağlayan bu özellik sayesinde, Safari’den hızlıca başka bir uygulamaya geçebilirsiniz. Herhangi bir uygulama açıkken, Dock’ta yer alan uygulamalardan herhangi birisine dokunup basılı tutarsanız simgeler titremeye başlar ve bu uygulama simgelerinden birisini ana ekrana sürüklerseniz -eğer ki uygulama destekleniyorsa- ekranınızı bölünmüş ekranda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulama Değiştirici

Dock’a herhangi bir uygulama ekranında, ekranı aşağıdan yukarıya doğru hızlıca kaydırarak erişebilirsiniz. Bu nedenle Denetim Merkezi’ne (Kontrol Merkezi) ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ancak merak etmeyin; ekranı yukarı doğru hızlıca kaydırmaya devam edin ve Dock’ın en altında bulunan yeni Denetim Merkezi’ne erişin.

Ayrıca, ana ekrana çift tıkladığınızda, yeni uygulama değiştirici ekranını göreceksiniz. Yeni uygulama değiştiricisinde, alt tarafta Dock, sağ tarafta Denetim Merkezi ögeleri ve sol tarafta en son açtığınız dört uygulamanızı göreceksiniz. Herhangi birisini açmak için herhangi birisine hafifçe dokunun veya daha fazlasını görmek için sağa doğru hızlıca kaydırın.

Eski uygulama değiştiricisinin aksine, bu uygulamardan birini kapatmak için hızlıca kaydırma yapamazsınız. Ana ekran uygulaması simgelerinde olduğu gibi, uygulamaların köşesinde “X” sembolünü görene kadar uygulamanın üstünde basılı tutmanız gerekiyor.

Denetim Merkezi’ni Özelleştirme

Denetim Merkezi konusunda özelleştirme yapabilmek yıllardır istenilen bir şeydi ve bu artık iOS 11’de mümkün.

Ayarlar > Denetim Merkezi > Denetim Merkezi’ni Özelleştir’e dokunun. Üstteki denetimler şu anda Denetim Merkezi’nde kullanılabilir olanlardır. Bunları kaldırmak için kırmızı simgeye dokunmanız veya sağdaki üçlü çizgiyi kullanarak onları sürükleyip sıralayabilirsiniz. En aşağıda yer alan denetimler ise Denetim Merkezi’nde gösterilmiyor. Onları da eklemek için yeşil + simgesine dokunun.

Anlık Notlar

Anlık işlemleri seviyoruz ve kameraya geçiş yapmak için Kilit Ekranı’nda ekranı hızlıca sola doğru kaydırmamız yeterli oluyor. Apple, benzer bir şeyi iOS 11’de “Hızlı! Kalem tut” adı altında not almanıza izin verecek bir özellikle Notlar için kullanıma sundu.

Kilit Ekranı’nda iken, Apple Pencil’ınızı elinize alıp ona dokunduğunuzda Notlar’a atlayıp, hızlıca not alabilirsiniz.

Tek Elle Kullanılabilen QuickType Klavye

Şimdiye kadar paylaştığımız özellikler sadece iPad’e münhasırdı, bu yüzden iPhone sahiplerine özellikle seçtiğimiz bir özelliği sunmak istiyoruz. Yeni bir isteğe bağlı klavye düzeni, tuşları seçtiğiniz bir tarafa çekerek tek elle klavyeyi kullanabilmenizin önünü açıyor.

Bu klavye alternatif klavyeler gibi etkinleştirilir: Ayarlar > Genel > Klavye > Klavyeler > Yeni Klavye Ekle menüsünü açın ve yeni düzene göz atın seçeneğine dokunun. Şimdi sistem klavyesini her kullandığınız klavyenizin yönünü seçimlemek için, dünya simgesine basılı tutun.

müşteri hizmetleri