Huawei, Akıllı Telefon Satışlarında Apple’ı Geçmeyi Planlıyor!

huawei

Apple son çeyrekte, iPhone satışlarında yıllık bazda bir miktar artış görmeyi başardı ancak Strategy Analytics, Canalys ve TrendForce gibi analiz ve araştırma şirketleri, Çinli marka Huawei’nin akıllı telefon satışında Apple’ı geçebileceğini iddia ediyorlar.

teknik destek

Strategy Analytics, Canalys ve TrendForce… Her üç firma da Huawei’nin geçen yıl güçlü bir büyüme gösterdiğini ve 2016 yılının ikinci çeyreğinde 32 milyon adet olan akıllı telefon sevkiyat rakamının bu yılın aynı çeyreğinde 38 milyonu aştığını söylüyorlar.

Apple, 41 milyonluk akıllı telefon sevkiyatı ile Samsung’un ardından ikinci sırada yer aldı ancak TrendForce’un verileri, Apple’ın dünya çapındaki pazar payının bu yılın ilk çeyreğindeki yüzde 16 iken üçüncü çeyrekte yüzde 12,9’a düştüğünü gösteriyor. Verilerin hesaplanması ile ortaya çıkan en önemli detay ise bu çeyrekte Huawei’nin Apple’ı geçebileceğini gösteriyor olması.

Huawei’nin yıllık bazda on kattan fazla büyüme yakalarken Apple’ın sadece yüzde 2’lik bir büyümeyle oldukça nötr kaldığı görülüyor. Her iki şirketin bu eğilimi devam ederse Çinli marka bu çeyreğin sonunda kolayca Apple’ı geçebilir. Canalys firması ise, Oppo ve Xiaomi’nin Apple’ın gerisinde kaldığını ancak hızlı bir şekilde büyüdüklerini belirtiyor.

Elbetteki Apple’ın nötr kaldığı sürece iPhone 8 veya iPhone 7s/7s Plus dahil edilmiyor. Yani en yeni nesil iPhone modelleri rol değiştirici olacaklar. Kısacası, Huawei’nin Apple’ı ardında bırakacağı bir yerde gerçek bir iddia olsa da bunun sadece Eylül ayına kadar geçerli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

müşteri hizmetleri