İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Huawei Android Q beta kaldırıldı

Hauwei’ ye yine bir darbe daha geldi. Google, Android Q programından Huawei çıkarma kararı aldı.

Google’ un ilişkilerini askıya aldığı Huawei için Android Q programdan çıkarma kararı almış. ABD yaptırımlarından dolayı etkilenen Huawei’ ye karşı açıklamalar ard ardında geliyor.

Bugün ARM’ nin de bu kervana katıldığı duyuruldu. Çip üreticisinin Huawei ile anlaşmasını durdurduğunu duyurdu. Yetmez gibi çalışanlarına hızlı şekilde anlaşmaları durdurul talimatını verdi.

Yeni diğer bir gelişme ise yine Google’ dan geldi. Android Q Beta programına baktığımızda Huawei çıkarıldığı görülüyor. Bir kaç gün önce Android desteğini kesebileceklerini belirten Google’ un bunu daha sonraya ertelediği haberi gelmişti. Şimdide bu hamlesiyle iyiden iye Huawei zor duruma girdi.

Huawei-Android-Q-beta-kaldirildi-2
Huawei Android Q beta kaldırıldı

Huawei, Trump ile anlaşmaya gitmeye çalışabilir. Üzerine düşenleri yapacaklarının açıklamasını yapmışlardı. Peki ne olabilir?

Olumlu bir yol bulunmazsa önce yeni Android güncelleme desteği kesilebilir. Sonrasında Google’ un servislerinde kısıtlamaya gidilebilir. Zaten bir ara Huawei’ nin kendi yazılımını geliştirmeye çalıştığını duymuştuk. Şimdide mağaza uygulamasını çıkarmaya çalışıyor. Bazı geliştiricilerle görüştüğü duyumu dolaşmakta.

Huawei’ nin Android lisansı geçici askıda. Kalıcı olursa büyük bir değişim söz konusu olabilir. Bu da ilk başta Huawei tarafında büyük sorunlara yol açacak.