iBooks Author ile Kitaplarınızı Yayınlayın!

ibooksauthorabout

Bir macOS uygulaması olarak Apple kullanıcılarının iPhone, iPad veya Mac üzerinden kullanabileceği iBooks Author, kullanıcılara zengin içerikler, değerlendirme soruları, etkileşimli ortamlar sunuyor. iBooks Author ile yazım ve yerleşim araçlarını dilediğinizce kullanabilir, kitaplarınızın son hali için önizleme yapabilir ve kitaplarınızı iBooks Store üzerinden yayınlayabilirsiniz.

teknik destek <

ibooks_devices_hero

iBooks Author ile Neler Yapabilirsiniz?

Kitabınızı Planlama

iBooks Author ile kitabınızı çok yönlü seçeneklerle planlayabilirsiniz. Kitabınızı bölüm bölüm nasıl düzenleyeceğinizi, ne tür içerikleri kullanacağınızı şimdiden ayarlayabilirsiniz.

Şablon Seçme

iBooks Author ile sizler için sağlanan şablonları kullanın. Fontlar, renkler, tablolar ve grafikler ve çok daha fazlası iBooks Author farkıyla Apple kullanıcılarının hizmetine sunulmuş durumda. Profesyonel bir kitap tasarımı için gerekli düzenlemeleri yapabilir ve Apple’ın sizler için sunduğu şablonlar arasından en iyi seçimi yapabilirsiniz.

İçeriklerinizi Ekleyin 

Yazı, ses, video ve daha farklı içeriklerinizi ekleyerek zenginleştirilmiş bir iBooks Author deneyiminin tadını çıkarın. Ayrıca araç takımları, grafik ve tablo ekleyerek içeriklerinizi detaylandırabilmeniz mümkün.

Sözlük Oluşturun

Hazırladığınız kitap içerisinde bir sözlük olmasını istiyorsanız tanımlanması gerektiğini düşündüğünüz her sözcük için ayrı ayrı tanımlar girerek bir sözlük oluşturabilir ve bu sözlüğü kitabınıza ekleyebilirsiniz.

 Kitabınızı Paylaşın

iphone6-ios9-ibooks-my_books-new_book

Kitabınızı dışa aktararak ya da iBooks Store üzerinden paylaşabilirsiniz.

Kitabınızı Ayarlama

 Kitap Öğeleri ile İlgili Bilgiler
 •  Kitabınızı hazırlama esnasında öncelikle bir kitap başlığı belirlemeniz gerekiyor. Okuyucuların iBooks Store’da kitabınız ile ilgili karşılacağı ilk öğe kitap başlığınız olacağı için etkili bir başlık tasarımı gerçekleştirmeniz önerilir.
 • Kitabınız okuyucular tarafından ilk açıldığında direk içindekiler kısmını görmelerini istiyorsanız giriş ortamını boş bırakabilirsiniz. Ancak giriş ortamı kısmına seçtiğiniz bir görüntü ya da kısa bir video yerleştirebilirsiniz. Bu içerik kitabınızın ana konusu ile ilgili olabilir.
 • İçindekiler tablosu ile okuyucular kitabınızı başlık başlık inceleyebilirler. Kitabınız için içindekiler tablosu hazırlayarak olumlu bir değerlendirme alabilirsiniz.
 • Hazırladığınız kitap içerisinde bilinmeyen ya da bilinmesi zor olan kelimeler, terimler varsa bir sözlük eklemeniz oldukça iyi bir tercih olabilir.
 • Kısım ve bölümleri kullanarak daha iyi kategorize edilmiş bir kitap hazırlayabilmeniz mümkün.
Kitap Oluşturma

ibooks-author-template-chooser

Şablon Seçimi

İBooks Author ile kitap oluşturmaya başlamak için öncelikle bir şablon seçmeniz gerekiyor. Şablon ile birlikte kitap oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız her şeyi bulabileceksiniz.

Kitap Öğelerini Ekle/Sil ya da Sırasını Değiştir

Oluşturmak istediğiniz her kitap belirli kısımlardan, kısımlar ise bölümlerden oluşuyor. Düşey ya da yatay bir şablon her kısım bölümlerden oluşabileceği gibi aynı zamanda tek sayfaları da içerebiliyor. Ayrıca kitap penceresi üzerinden bölüm ve kısımların yerlerini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

İçindekiler Tablosunu Özelleştir

Oluşturmak istediğiniz her kitap için içindekiler tablosu otomatik olarak düzenlenir. Kitabınıza yeni bir bölüm ya da kısım eklediğiniz zaman aynı başlığı içindekiler tablosunda da bulabilirsiniz. Aynı zamanda içindekiler tablosu içerisinden bir bölüm sildiğiniz takdirde aynı yerleşim üzerinde yer alan diğer bölümler de silinir.

Sözlük Girişi Oluşturma

Kitap içerisinde kullandığınız bilinmeyen kelime ve terimler için sözlük kullanmanız doğru bir seçenek olabilir. Her sözcük için ayrı bir tanımlama yapmanız gerekiyor. Okuyucular terimin anlamını görüntülemek için sözcüğün üzerine tıklayarak anlama ulaşabilirler. Sözlük girişleri için aynı zamanda çizim ve görsel gibi içerikler de ekleyebilirsiniz.

iBooks Author Belgelerini Kaydetme ve Açma

Belgeyi ilk oluşturduğunuz esnada bir isim verin, kaydetmek istediğiniz konumu belirleyin ve kaydedin. Kayıttan sonra belge üzerinde gerçekleştireceğiniz tüm değişiklikler otomatik olarak kaydedilecektir. Ayrıca belge üzerinde çalışırken belgenin bir örneğini (sürümünü) kaydedin. İlerleyen süreçte daha sonra kaydetmiş olduğunuz sürüme dönebilirsiniz. Bu size avantaj sağlar.

Ayrıca kitap oluşturma esnasında uygulayabileceğiniz diğer seçenekler:
 • Belgeyi içe aktarma
 • Kitap ve sayfa özelliklerini ayarlama
 • Şablon ve yerleşimleri yaratma ve değiştirme

iBooks Author ile Yapabileceğiniz Diğer Çalışmalar

 • Metin ekleme ve biçimleme
 • Grafikler, Ortamlar ve Diğer Nesneler
 • Kitabı Önizleme, Kitabı Yayınlama, Yazdırma
 • Ayarları Özelleştirme
 • Klavye Kestirmeleri ve Hareketler
müşteri hizmetleri