iFixit, 26.999 TL’lik iMac Pro’yu Parçalarına Ayırdı

iMac Pro Parça

iMac Pro siparişleri müşterilerin eline ulaştı, ulaştırılmaya da devam ediyor ve Apple Store’larki yerini de aldı. Popüler tamir hizmeti sunan iFixit, 26.999 TL’den başlayan fiyatla piyasaya sunulan iMac Pro’yu parçalarına ayırdı. iFixit, 8 çekirdekli bir işlemciye, 32GB RAM’e ve 1 TB SSD’ye sahip temel iMac Pro modelini parçaladı.

teknik destek

iFixit, iMac Pro’daki RAM, CPU ve SSD’lerin modüler olduğunu ve satın alım sonrasında potansiyel olarak değiştirilebileceğini keşfetti ancak bunun gibi kilit bileşenlerin çoğunun değiştirilmesi için tam bir söküm yapmak gerekiyor.

Standart 27 inç iMac’leri satın aldıktan sonra RAM’i yükseltmek oldukça kolaydır çünkü gövdenin arka tarafında küçük bir kapak yer almaktadır. Bu kapak vasıtasıyla RAM değiştirilebilir veya artırılabilir. iMac Pro da ise böyle bir şans sunulmuyor. Kullanıcılar, RAM değişimi için Apple Store veya yetkili Apple servislerinin kapısını çalmak zorunda. iFixit, 5K 27 inç iMac’e kıyasla, iMac Pro’nun RAM’ini değiştirmenin “gerçekten büyük bir girişim” olduğunu söylüyor.

iMac Pro RAM

Apple, iFixit’in 2.000 dolarlık RAM güncelleme kitini kullanarak yükseltebildiği standart fişlere sahip standart 288 pin DDR4 ECC RAM sticklerini kullanıyor. Bir CPU yükseltmesi “teorik olarak mümkün” ancak Apple, özel olarak üretilmiş bir Intel yongasını kullandığından yükseltme yapmanın gerçekten mümkün olup olmadığı belli değil. SSD’ler için de aynı şey geçerli, modüler ve çıkarılabilirler ancak Apple tarafından özel olarak tasarlanmış yapıya sahipler. CPU’nun aksine, GPU BGA’ya lehimlenmiş haldedir ve çıkarılamıyor.

iMac Pro’nun içeriği diğer iMac’lardan tamamen farklı. Apple’ın Xeon-W işlemcilerini ve makinen içine yerleştirilmiş Radeon Pro Vega GPU’larını konumlandırmak için yeni bir termal tasarım geliştirdiğini söylemesi şaşırtıcı değil. Yeni termal tasarım, “muazzam” bir çift fanlı soğutucuyu içeriyor.

Apple’ın iMac Pro’su, standart 27 inç 5K iMac’de kullanılan aynı LG ekran paneliyle donatılmış gibi görünüyor ancak yeni kablolar ve farklı bir kamera yapısı nedeniyle ekranların modeller arasında değişiminin yapılması mümkün değil.

iFixit, iMac Pro’ya 10 üzerinden 3’lük bir tamir edilebilirlik puanı veriyor çünkü yükseltilebilir RAM ve CPU’ya rağmen iMac Pro’da cihaz üzerinde herhangi parçanın değiştirilmesi oldukça zor.

müşteri hizmetleri