Şimdi yükleniyor

İkizlerin iPhone X Testleri, Face ID’nin Yüzde 99,997 Oranında Güvenli Olduğunu Gösteriyor!

Face ID Star Trek

İkizlerin iPhone X Testleri, Face ID’nin Yüzde 99,997 Oranında Güvenli Olduğunu Gösteriyor!

Son Güncelleme tarihi 12 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

Apple, iPhone X’i tanıttığı etkinliğin açılış konuşmasında, Face ID’nin ikizler için tam olarak güvenli olup olmadığı konusunda yorum yapmadı ancak bu Mashable ve Business Insider gibi medya organlarının Apple’ın 3D yüz tanıma sisteminin kesinlikle güvenli olmadığını göstermek için kendi “ikiz testlerini” gerçekleştirmesini engellemedi.

teknik destek

Business Insider’ın testinde ikizler Greg ve Brian Fieber, Face ID’yi kandırmaya çalıştılar ancak başarılı olamadılar. İkizlerden birisi, ailemin ikizimle beni ayırt edememesi gerçeğinin karşısında iPhone X’in ikizimle beni ayırt etmesi oldukça şaşırtıcıydı yorumunu yaptı.

Mashable ise aslında Face ID’yi kandırabilen ikiz eş bulmak için bir dizi testler gerçekleştirdi. İşte Mashable’ın testi.

Aşağıdaki videoda ise The Wall Street Journal’ın testi yer alıyor. Testte üçüzler ve özenle hazırlanmış maskeler kullanılarak Face ID kandırmaya çalışıyorlar.

iPhone X’i eline almayı başaran diğer pek çok insan da kendi “ikiz testi” videolarını YouTube kanallarına yüklediler.

Face ID’nin kimi tek yumurta ikizleri tarafından kandırıldığı görülüyor ve bu durum kesinlikle şaşırtıcı değildir. Çünkü Apple, birbirine benzer olan ikizlerin Face ID yerine parolayı kullanmayı isteyebileceklerini söylüyor.

Bu noktada en bilimsel bulgular Teksas Üniversitesi’nden geldi. Üniversitenin çalışmalarına göre bin kişiden 32’si ikiz, yani nüfusun yaklaşık yüzde üçü ikizlerden oluşuyor. Bununla birlikte, özdeşleşmiş ikizler için oran 1.000 doğumda yalnızca 3.5 seviyelerinde.

Forbes’in yaptığı bir haberde yer aldığı gibi, bu, Face ID’nin kandırılabilmesinin en iyi ihtimalle nüfusunda yüzde birinin veya üçte birinin elinde olduğunu gösteriyor. Forbes, Face ID’nin kandırılabilmesi için gerçekten eşsiz bir ikizinizin olmasının gerektiğini söylüyor ve böyle ikizlerin oranı dünya nüfusunun yüzde 0,003’lük kısmından oluştuğunu belirtiyor.

iPhone-X-Face-ID-1 İkizlerin iPhone X Testleri, Face ID'nin Yüzde 99,997 Oranında Güvenli Olduğunu Gösteriyor!

Yani Face ID mükemmel bir güvenlik koruması sunuyor ancak bugün yayınlanan bir videoda Face ID’nin özel olarak hazırlanmış yüz maskeleri ile atlatılabileceğini gösteriyor.

Kısacası, Touch ID ve Face ID’yi karşı karşıya getirdiğimizde, Face ID’nin daha yüksek güvenlik sağlamasından öte daha fazla kolaylık sağladığı görülüyor.

Apple-Face-ID İkizlerin iPhone X Testleri, Face ID'nin Yüzde 99,997 Oranında Güvenli Olduğunu Gösteriyor!

Apple, Touch ID’nin kandırılabilme ihtimalinin 50.000’de 1 olduğunu buna karşın Face ID’nin kandırılabilmesinin bir milyonda bir olduğunu söylüyor. Şirket ayrıca, kullanıcılarının Face ID ile ilgili bir güvenlik endişeleri varsa kimlik doğrulaması için parolayı kullanmalarını öneriyor.

teknik destek