Şimdi yükleniyor

İlk iPhone Prototipleri olan P1 ve P2’nin Karşılaştırması

iphone-iphone-p1-ve-2-karsilastirmasi

İlk iPhone Prototipleri olan P1 ve P2’nin Karşılaştırması

Geçen hafta, iOS’un lehine sonuçlanan tıklama tekerinden esinlenmiş iPhone arayüzüne bir göz atma şansı bulmuştuk. Şimdi, Sonny Dickson, iPhone’un iki prototipini karşılaştıran bir video ve resim galerisini paylaştı. Karşılaştırma Tony Fadell’in P1 projesi ve Scott Forstall’ın P2 projesi üzerine.

P1 projesi, geçtiğimiz hafta paylaştığımız tıklama tekerleği arabirimidir ve dokunmatik giriş yöntemi ikonik kaydırma tekerleğine uygulanmaktadır. Öte yandan P2, cihazın belirli işlevlerini göstermek için bireysel simgeler kullanarak bugün sahip olduklarımızın temelini oluşturuyor.

teknik destek

Süreç boyunca her iki proje de Apple’ın sınırsız farklı varyasyonlarını test ederek Acorn OS üzerinde aynı donanımla çalıştı. Buna ek olarak, hem P1 hem de P2 çalışma ekipleri, iPhone’un gelişimi boyunca çok rekabetçiydi, çünkü işin sonunda Steve Jobs’u etkilemek gerekiyordu.

P1 projesi Tony Fadell’in projesiydi. P1 iPhone aslında bir dokunmatik ekranlı cihazda bir iPod OS işletim sistemine sahipti. O sırada iPod pazarın kontrolünü elinde tutuyordu ve insanlar cihazdan çok memnunlardı. Bu sebeple Tony’nin odak noktasının iPod olması yerinde bir tercih olarak yorumlanabilir. Daha sonra P2 projesi ile Scott Forstall’ın atağa geçtiğini söyleyebiliriz.

P1 arayüzünün aksine, P2 OS, kaydırma tekerleği yerine telefonla etkileşim kurmak için tek tek simgeler kullanılıyordu. İlk gerçek dokunma ve uygulamaya dayalı telefon deneyimi böylece ortaya çıkmış oldu.

iPhone geliştirme aşamasındayken her iki proje de Acorn OS olarak bilinen yazılımı çalıştırıyorlar ve aynı donanımlara sahiptiler. Her iki takım da son derece rekabetçiydi çünkü her iki proje ekibi de Steve Jobs’u etkilemek derdindeydi.

Birinci nesil iPhone’dan sonra geçen 10 yılın ardından, günümüzde nelerin değiştiğini ve neler olabileceğini görmek ve Apple’ın test ettiği ilk iPhone prototiplerini oldukça yakından görmek kesinlikle ilginç. Aşağıdaki P1 ve P2 arasındaki tam karşılaştırma videosunu inceleyebilirsiniz. Elbetteki alt kısıma sizin için paylaşılan galeri görsellerini de ekledik.

teknik destek