Şimdi yükleniyor

Instagram Hesaplarına Yetkisiz Erişime İzin Veren Kritik Bir Hata Keşfedildi!

Instagram Hesaplarına Yetkisiz Erişime İzin Veren Kritik Bir Hata Keşfedildi!

Son Güncelleme tarihi 9 Ağustos 2022 by Teknoloji Haber

Ünlülere ait çok sayıdaki yüksek profilli Instagram hesabına, bir Instagram API’sinden kaynaklı bir hata yüzünden yetkisiz erişim sağlanabildiği ortaya çıktı.

teknik destek

Hatanın tespit edilmesiyle anında düzeltildiği ancak o zamandan bu yana bilinmeyen sayıda “yüksek profilli” Instagram kullanıcısının e-posta adresine ve telefon numarasına üçüncü şahıslar tarafından erişim sağlandığı belirlendi. Instagram’a göre, hatadan dolayı erişilebilen tek veri e-posta adresi ve telefon numarasıydı ve kesinlikle hesap şifresine erişim sağlanmadı.

Sorundan kaç Instagram kullanıcısının etkilendiği belli değil ancak, bilgisayar korsanlarının sadece ünlüleri hedef aldığı tahmin edildiği için kullanıcı sayısının yüksek olmadığı düşünülüyor.

Instagram, doğrulanmış kullanıcı profillerini e-postayla bilgilendirerek, hatanın giderildiğini ve şirketin güvenlik ekibinin sorunu derin bir şekilde araştırdığını bildirdi. Instagram, doğrulanan kullanıcı profillerinin istenmeyen hesap erişimlerine karşı “daha uyanık” olmaları gerektiğini söylüyor.

Ayrıca Instagram, ortaya çıkan bu hatadan dolayı hesap şifreleri çalınmamış olsa da hesaplara yetkisiz erişimin önlenmesi için tüm kullanıcıların iki faktörlü kimlik doğrulamayı bir önlem olarak etkinleştirmelerini öneriyor.

teknik destek