İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Intel, Dünyanın İlk 5G Modemini Duyurdu!

Intel dün, dünyanın ilk küresel 5G modemini duyurdu ve şirketlere 2017 yılına kadar sürebilecek 5G dağıtımlarını test etme konusunda yardımcı olabilme imkanı sunuldu.

teknik destek

Bildirildiğine göre 5Gbp hızını aşan Intel’in yeni duyurulan 5G modemi, gecikmeleri süper düşük bir seviyede olmasını sağlıyor. Modem, tümüyle 5G spesifikasyonuna uymak için tasarlanmış ancak 5G’nin kullanılabilir olmadığı alanlarda ve taşıyıcılar için mevcut 4G standardına geri dönüş yapabiliyor.

Intel, 2017 yılının ikinci yarısında, testlerin tamamlanmasını takiben modem üretime başalamasıyla birlikte tam 5G testine geçişin biraz zaman alabileceğini düşünüyor.

5G’nin daha yüksek hız ve genel ağ performansı vaadiyle sadece video izleme performansı için değil 4K video, güçlendirilmiş sanal gerçeklik, akıllı ev ve şehirler, özel araç içi cihazlar ve çok daha fazlası için büyük fırsatlar getiriyor.

ABD ve Avrupa operatörleri konuya yakından ilgi gösteriyorlar ve bu yılki testlere katılarak, en yakın zamanda 5G teknolojisine geçiş yapmayı planlıyorlar. 5G teknolojisi henüz ülkemizi ilgilendiren bir konu değil. En azından 2020’ye kadar bu yönde çalışmaların yapılmayacağı bir gerçek.

teknik destek