Intel’in Üst Düzey ‘Purley’ Xeon İşlemci Serisinin Hiçbirisi Yeni iMac Pro için Uygun Değil

Yeni iMac Pro

Intel, “Purley” Xeon işlemcilerinin birçoğunu bugün detaylandırdı ancak bunların çoğu daha önce tanıtılan ve Aralık ayında piyasaya sürülecek olan yeni iMac Pro’ların hiçbirisi için uygun görünmüyor.

teknik destek

Apple, iMac Pro’yu duyurduğunda, makinelerinde 8, 10, 18 çekirdekli yongalarla birlikte 42MB önbellek ve maksimum 4.5GHz’e kadar Turbo Boost ile opsiyonel yapılandırmalı Intel Xeon işlemcilerini kullanacağını açıklamıştı.

Apple’ın makinelerinde Intel’in Purley işlemcilerini kullanacağına dair söylentilere rağmen mevcut çiplerin bu özelliklerle uyuşmadığı ortaya çıktı. Çipler, 4.2GHz Turbo Boost’ta maksimum seviyeye çıkıyor; bu nedenle Apple’ın kullanmayı planladığı işlemcilerin en azından bazıları Intel’in bu seri çipleri ile sağlanamıyor.

Apple’ın vaat ettiği üst seviye özelliklere uyan çipler için en olasılarının Intel’in ufukta, henüz duyurmadığı ek Purley çiplerinin olması bekleniyor. Bu çiplerin adının resmi olarak belli olmasından önceki kod adı Cascade Lake olan yeni nesil Xeon yongaları, 2018 yılına kadar piyasada yer almayacaklar. Bu nedenle, Apple’ın iMac Pro’yu piyasaya sürmek için vaat ettiği Aralık ayına hazır olmayacaklar.

Pike Universum, macOS High Sierra Beta’dan yazılım dosyalarını ayrıştırdı. Böylece, iMac Pro’nun, masaüstü sınıfı LGA2066 soketi yerine Intel’in sunucu sınıfı LGA3647 soketine ve sunucu sınıfı “Purley” Skylake-SP işlemcilerine sahip olacağı ortaya çıkmış oldu.

Aynı bellenim dosyaları, yeni iMac Pro’nun Touch Bar’lı MacBook Pro gibi bir ARM işlemcisiyle birlikte Secure Enclave kullanacağını öne sürüyor ancak bu işlevin ne için kullanılacağı belli değil. Secure Enclave muhtemelen Touch ID ile birlikte kullanılacak.

Apple’ın yeni iMac Pro’sunun bu yıl Aralık ayında, ABD’de 4.999 dolardan başlayan bir fiyat ile satışa sunulması bekleniyor. Sunucu sınıfı işlemcilerin yanı sıra, makinelerin Radeon Pro Vega grafikler, 128GB’a kadar ECC RAM ve 4TB’a kadar SSD depolama özelliğine sahip olması bekleniyor.

müşteri hizmetleri