Intel’in Yeni Nesil İşlemcilerinin Çıkışı Ertelendi

intel

İşlemci devi Intel’in yeni nesil işlemcilerini bekleyen kullanıcılara kötü haber. Intel’in yeni nesil işlemcilerinin çıkışı ertelendi.

teknik destek <

Intel’den yapılan açıklamada şirketin yeni yol haritası aktarıldı. Paylaşılan yeni bilgilere göre 10 nm üretim sürecinde olan Intel’in Cannon Lake işlemcileri ertelendi. Cannon Lake işlemcileri için ikinci kez erteleme kararı alan Intel’in bu kararıyla birlikte normal şartlar altında 2018 yılının sonlarında seri üretime geçme ihtimali bulunan Cannon Lake işlemcilerinin üretiminin 2019 yılının ilk çeyreğine kaydırıldığı aktarıldı.

Intel bu kararı neden aldığını açıklamazken tüm bu ertelemelere rağmen 10 nm üretim sürecinden oldukça umutlu. Kendi 10 nm işlemcilerinin Samsung ve TSMC tarafından üretilen işlemcilerden çok daha iyi olduğunu belirten Intel, yerel kaynakların haberine göre ufak çaplı bir 10 nm işlemci üretimi gerçekleştiriyor.

2017 yılında yaşanan Meltdown ve Spectre açıklarıyla zor günler yaşayan Intel sonraki süreçlerde yayımladığı ek güncellemelerle bu güvenlik açıklarını kapattığını açıklamıştı. 2020 yılında Apple’ın Mac bilgisayarlarında kendi işlemcilerini kullanacağını açıklamasının ardından Intel hisselerinde önemli bir kayıp yaşanmıştı. Intel’in yeni işlemcilerinin üretimini bir kez daha erteleyeceğini belirtmesi Intel’in hisse değerlerini daha da düşürmesi bekleniyor.

müşteri hizmetleri