İnternetten bankalarda unutulan parayı sorgulama

İnternetten bankalarda unutulan parayı sorgulama

İnternetten bankalarda unutulan parayı sorgulama adresi haberin sonunda yer alıyor. İlgili uyarı bilgisi de aynı alanda bulunmakta. Bankada kalan para zaman aşımına uğradıktan sonra fona devredilmekte.

teknik destek

Bankalarda unutulan paraların zaman aşımı 10 yıldır. Bu süre aşıldığında hesapta olan zaman aşımına uğramış paralar Tasarruf Sigorta Fonu’ na devredilir.

Ara ara SMS mesajla veya e-posta yoluyla bilgilendirme mesajı almış olabilirsiniz. Zaman aşımına uğrayan hesaplardaki paralar fona aktarılmakta. Bunu bazen çağrı merkezleri fırsat olarak görerek sorgulama hizmeti verebiliyor.

Eskiden Türkiye genelinde çok sayıda kullanıcıların telefonlarına SMS atarak sorgulama hizmetini duyurmuşlardır. Mesaj başlığında bankalarda unuttuğunuz paranız olabilir gibi dikkat çekici mesajlar yollanabiliyor. Bu daha sonra BTK tarafından uyarıyla durduruldu. Yani isteyen arayıp sorgulatabilir. Ama kimseye bu şekilde bir mesajın gitmemesi gerekiyordu.

Bankalarda unutulan parayi sorgulama-2
Bankalarda unutulan parayı sorgulama

Bankalarda unutulan paraları sorgulama

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilecek hesaplarla ilgili sorgulamalar belli bir süre ücretsiz olarak aşağıdaki adresten yapılmakta. Belli bir süre dediğim zaman aşımı süresine göre. Normalde bu hizmet eskiden beri var. Bunun dışında sorgulamaları bankaların resmi sitesinden yapabilirsiniz.

İnternetten bankalarda unutulan parayı sorgulama ekranı için zamanasimisorgu.tmsf.org.tr adresine girip ad ve soyadınızla sorgulama yapabilirsiniz. Tabi birden fazla aynı isimden hesaplar çıkabilir. Bu seferde çıkan sonuçtan il bilgisi ve doğum tarihiyle analiz edebilirsiniz.

müşteri hizmetleri