İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iOS 10.1.1’de Ciddi Batarya Problemleri Yaşanıyor (Çözümü Yazımızda)

Apple, bazı kullanıcılarda Sağlık verilerinin nasıl ele alındığına ilişkin bir hatayı düzeltmek için bu ayın başlarında iOS 10.1.1’i yayınladı. Fakat iOS 10.1.1 yükleyen iPhone kullanıcıları, son firmware güncellemesinden sonra ciddi batarya boşaltma ve kapanma sorunlarını bildirmeye başladı.

teknik destek

Bir iPhone ya da iPad’i bir yazılım güncellemesi geldiğinde hemen güncellemek çoğu kullanıcının yaptığı bir davranış. Son güncelleme genelde en stabil, en güvenli, en sorunsuz sürümdür. Fakat pil konusunda iOS 10.1.1 için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Apple’ın destek forumunda açılan iOS 10.1.1 batarya problemi konusu bugün 13 sayfayı geçti. Her mesaj neredeyse aynı hatadan şikayet ediyor. iOS 10.1.1’e yüklü cihazlar sanki batarya tükenmiş gibi birden bire kapanıyor. Hala % 25, 30 hatta 40 oranında bataryası kaldığını gösteren cihazlar bir süre sonra kapanıyor.

Tuhaf olan şey, cihaz şarja takılıp tekrar açıldığında % 25-30 batarya oranına sahip olması. Apple bu soruna resmi olarak yanıt vermese de, kısa bir süre önce pil sorunlarıyla karşılaşan iPhone 6s sahipleri için bir batarya değişim programı başlattı. Belki de iOS 10.1.1’de kapanan cihazlar geri çağrılan cihazlardır.

Eğer siz de bu tarz sorunlar yaşıyorsanız cihazınızın sürümünü bir an önce iOS 10.1’e düşürmelisiniz.

iOS 10.1.1’den iOS 10.1’e Dönüş
Önemli Not: iOS 10.1.1’de aldığınız yedek iOS 10.1’e yüklenemez. Bu sebeple daha önce iOS 10.1 yada daha alt sürümlerde yedek almışsanız onu yüklemek zorundasınız.

Aşağıdaki linkten cihazınıza uygun iOS 10.1 dosyasını indiriyoruz.

ipsw.me/

Telefonu yada tableti bilgisayara bağlayıp DFU moda alıyoruz.

Power ve Home tuşlarına basılı tutuyoruz telefon kapanıp ekran kararınca 5 e kadar sayıp power tuşunu bırakıyoruz.

Siyah ekran olduğu halde pc telefonu görecek ve iTunes kurtarma modunda bir cihaz olduğu uyarısını verecek,

Bilgisayarın Shift tuşuna basılı tutup iTunes’te iPhone’u geri yükle/geri yükle ye tıklayıp indirdiğimiz iOS 10.1 dosyasını seçip geri yükle diyoruz.

Yükleme bitiriyor. İşlem tamamlandıktan sonra sizden yedekten yükleme ya da yeni bir iPhone oluştur seçeneklerinden birini seçmenizi isteyecek. Yedeğiniz varsa yedekten yükleyi seçip devam ediyoruz.

müşteri hizmetleri